• Konya13 °C

Hakan Bahçeci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aşk bir Değer midir?

22 Haziran 2009 12:12

İnsan sahip olduğu yetenekler sayesinde, eşyaya isim verme ve bu isimleri öğrenme imkânına sahiptir. Yine bu yetenekle çeşitli kavramlar geliştirmekte ve bu kavramları kendinden sonraki nesle aktarmaktadır. Böylelikle insanlığın öteden beri geliştirip zamanla değiştirdiği bir ortak davranış biçimi oluşmuştur.

İnsanı ve tüm âlemi Yaratan Allah, insanın -iyi-olması için iyi kavramını çeşitlendirmiş ve davranışlara giydirmiştir.

İnsanı insan eden temel bazı değerler iyiliğin sürgit devamı için önemli bir göreve haizdir.

Değerler dediğimiz davranış ve tutum şekilleri, önem derecesi bakımından farklı yaklaşımlar olsa da hemen her insan tarafından kabul görmektedir. Doğruluk, dürüstlük, vefa, başkasının malına el uzatmama, yardımseverlik, hoşgörü gibi geleneksel değerlerle birlikte demokrasi, özgürlük, hürriyet gibi modern değerlerde şekillenmiş değer yargıları arasında yerini almıştır. Değişimden etkilenen değer anlayışları yeni kavramlar ve davranışlar geliştirmiştir. Bugün centilmenlik, sportmenlik, küresel düşünme, çevreye duyarlılık gibi kökü maziye ait olsa da söylemi yenilenen değerler bulunmaktadır.

Değerler gün geçtikçe şekil ve kavram olarak değişikliğe uğramıştır. Ancak iyiye olan ihtiyaç hiç bitmemiştir. Büyük bir kargaşa ve dağınıklıktan iyi kalabilme niyeti korumuştur. Bu yüzden insanlar, doğruluk, hoşgörü, sabır, iyi niyet, sebat, yardımseverlik gibi geleneksel değerlere önem vermeye devam ederken, refah içinde yaşama, değişik bir hayat, iyi bir imaj, konfor, demokrasi gibi modern değerlere de önem vermeye gayret etmektedirler.

“İyi” gerek ahlaki alanda gerekse sosyal bilimlerde tanımı ve tartışması yapılan bir kavramdır. Aşk denilen o tanımsız fakat gerçeği ret edilemeyen duygu, düşünce ve haz hali iyiliğin neresinde sorusu ise oldukça çetin bir problem oluşturmaktadır. Aşk ve iyi kavramının birbiriyle ilişkisi neden bu kadar önemlidir? Sorusuna muhatap olacağım kesin. Bununla birlikte bazı problemlerin varlığı çözümüne yönelik en etkili adımdır. Aşk, iyiliğin bir yönüyle içinde ve iyi olması yönüyle de kasasındadır.

Aşk zihin iptilası olabilecek kadar güçlü ve insanın kendini kaybetmesine neden olacak kadar tesirli bir duygudur.

Peki, -aşk- bir değer midir? Eğer bir değerdir diyorsak modern mi yoksa geleneksel bir değer midir?

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA