• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asırlık polis; Atatürke 8 dk selam verdim
09 Kasım 2010 Salı 11:53

Asırlık polis; 'Atatürk'e 8 dk selam verdim'

1935 Yılında polis olan ve Atatürk'ü ölmeden 2 ay önce gören 101 yaşındaki emekli polis, Atatürk'e 8 dakikaya yakın selam verdiğini söyledi
Konya'da yaşayan ve Türkiye'nin en yaşlı emekli polisi ünvanını elindebulunduran 101 yaşındaki Mehmet Ali Doğaner, Türkiye Cumhuriyeti'ninkurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ölmeden önce Tunceli'de gördüğünü ve 8dakikaya yakın selam verdiğini söyledi.

Türkiye'nin en yaşlıpolisi olarak bilinen 1909 doğumlu Mehmet Ali Doğaner, ailesiyleyaşantısına devam ettiği Konya'da zaman zaman Polis EmeklileriDerneği'ne giderek anılarını kendisinden genç emeklilere anlatıyor.Askerden sonra 1935 yılında polis olmak için başvurduğunu belirten 101yaşındaki Doğaner, "Kabul edilmemin ardından İstanbul'da 8 ay eğitimgördük. Tayinim Elazığ'ın Dersim ilçesine (Tunceli) çıktı. O zamanDersim olarak geçiyordu, sonra Tunceli'ye çevrildi. Tayinim çıkar çıkmaz haritaya baktım Tunceli'yi bulamadım, Tunceli diye bir vilayet yok.Neyse gidelim mi gitmeyelim mi diye bana verilen 15 gün süre içerisindedüşündüm, gideyim bakalım olmazsa döner gelirim dedim ve öylece mesleğebaşladım" dedi.

"İDAMLARDAN 1 GÜN SONRA ATATÜRK GELDİ"

1938 yılında Tunceli'de görevini sürdürürken Mustafa Kemal Atatürk'üngeleceğini öğrendiğini anlatan Doğaner, "Bu sırada isyanlar vardı.Belirlenen isyancılardan 16-17 kişi getirdik, bunların yargılanmasıaskeri mahkemede devam ediyordu. O sırada Atatürk Tunceli'ye gelmek için haber yollamış, Malatya'ya karşılamaya Abdullah Paşa gitti. Atatürk,paşaya sormuş 'Mahkemede ne oldu' diye; o da 'Daha bitmedi' deyinceAtatürk, 'Ben Diyarbakır'a geçeyim, mahkeme bitince geleyim' demiş. Ogün 7 kişi asıldı,
diğerlerine de farklı cezalar verildi. Atatürk 1gün sonra öğleden sonra geldi, beni de karakol kapısına selamadurdurdular. Atatürk trenden indi, karakol kapısına benim yanıma geldi,selam verdim, selamımı görmedi. Bir iki adımdan sonra durakladı şöylebir tertibatı gözetledi, 'Biraz yürüyeyim' dedi. Bu lafları duyuyoruz,biz yakınız. 50-100 metre yürüdü gitti" şeklinde konuştu.

"ATATÜRK'E 8 DAKİKA SELAM VERDİM"

Asırlık emekli polis Mehmet Ali Doğaner, şöyle devam etti:
"Mustafa Kemal Atatürk'ün gece saat 2'de döneceği haberi geldi. Aynıyerde vazife aldık, konvoy geldi. Atatürk'ün arabası 1-2 metre kadaryakınıma durdu. Etrafındaki paşalarla, sivil ileri gelenlerle bir şeyler konuştular. Ben de içeri geçecek diye selama durdum, elimi indiremedim, 7-8 dakika elim selamda kaldı. Kaşını kaldırdı baktı ben selamdayım,'Rahat' deyince elimi indirdim. Bir iki dakika daha konuştuktan sonratrene binip döndü. Ben böyle gördüm Atatürk'ü."

Emekli polisDoğaner, Atatürk'ün Tunceli'den döndükten bir süre sonra hayatınıkaybettiğini ve kendisinin hala o zamanki gibi üzüldüğünü söyledi. 36yıl polislik yapan Doğaner, Konya'da 1971 yılında emekli olduğunu ifadeetti.

Polis Emeklileri Derneği Konya Şubesi Başkanı Recep Oğuz,"Burada özellikle yaşlı ağabeylerimizin, özellikle mesleğin ilkyıllarından kalan ağabeylerim Mehmet Ali Doğaner ve Durmuş Balgan'ınanlatmış oldukları geçmişteki hikayelerini dinleyerek o günün heyecanını yaşıyoruz. Bu hikayeleri bugünkü heyecanımızla dinleyip, sosyalleşmeiçerisinde bir araya gelip hal hatır soruyoruz ve güzel bir kucaklaşma,kaynaşma oluyor. Dostlukların, muhabbetin buluşma noktası gibideğerlendiriyoruz" dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA