• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asıl sorun Türklerin Müslüman olması
09 Eylül 2013 Pazartesi 09:14

Asıl sorun Türkler'in Müslüman olması

Mehmet Müezzinoğlu, 2020 Olimpiyatlarının Tokyoda yapılmasıyla ilgili, Bu kararın, siyasi ve ideolojik bir karar olduğuna inanıyorum dedi.
Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Aliçopehlivan köyünde düzenlenen Kel Aliço Yağlı Pehlivan Güreşlerine katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, güreşleri izledikten sonra, 2020 Olimpiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Alınan kararın siyasi bir karar olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Ben bu kararın ideolojik ve siyasi olduğuna inanıyorum. 75 milyonluk Türk milletinin hem tarihi geçmişinden, inanç değerlerinden, medeniyet tarihinden kaynaklandığına inanıyorum. O nedenle bilinçli, stratejik bir karar olarak görüyorum. Doğru bulmuyorum” dedi. “Buradaki temel şey, Türk milletinin Müslüman olması. Ben en temel sorun burada” diyen Müezzinoğlu, “İkinci defa bir yere veriliyor olması çok hakettiğinden değil tam tersine çok hak eden İstanbul olmasına rağmen bunu türk milletine, Müslüman Türk milletine layık görmeme gibi bir anlayışları var. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi bu muhasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkacak ve bunları söke söke alacak” diye konuştu. Reuters’in yayımladığı fotoğraflar hakkında da değerlendirme yapan Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Bunlar hep planlı, stratejik ataklar. Ama bütün bunları milletçe, birbirimizi daha çok severek, birbirimize daha çok kenetlenerek istikrarlı bir yolculuğu inşallah başaracağız. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye güçlü bir ülke. Türk milleti hakkettiği, güçlü yeri de tarihi gelecekte alacak.” Önümüzdeki günlerde geniş bir değerlendirmenin yapılacağını dile getiren Müezzinoğlu, “Biz her zaman olduğu gibi, hemen çalışmalarımıza başlayacağız. Ama bu tavırdan, bu tarzdan almamız gereken dersler var. Muhtemelen önümüzdeki günlerde, gerek hükümet düzeyinde gerek spor kamuoyu camiası düzeyinde, bu kadar ideoloji, bu kadar tırnak içi Türkiye art niyetli bakışın bir değerlendirmesini yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Türk kamuoyu da, spor camiası da, yöneticiler de, hükümette bunu yeniden değerlendirecek ve yol haritasını da ona göre belirleyecektir.”
Müezzinoğlu daha sonra Kel Aliço Pehlivan Yağlı Güreşleri’nin ağalık seçimini kazanan Keşan Ticaret Borsası Başkanı Yusuf Yörük’e kupasını verdi. Burada Müezzinoğlu’na kispet plaketi ve teşbih hediye edildi. Tespihi eline alan Müezzinoğlu, “Bu olsa olsa sabır teşbihi olur” dedi. Müezzinoğlu bir süre daha güreşleri izledikten sonra buradan ayrıldı. Güreşleri, Müezzinoğlu’nun yanı sıra CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan da izledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA