• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Asıl engel zihinlerimizdedir”
07 Aralık 2014 Pazar 14:14

“Asıl engel zihinlerimizdedir”

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma toplantılarına bu hafta Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Denetleme Kurulu Başkanı Hasan Basri Sayı konuk oldu.

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma toplantılarına bu hafta Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Denetleme Kurulu Başkanı Hasan Basri Sayı konuk oldu. Sayı, katılımcılara engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaştığı sorunlar, engelli vatandaşlarımızın hayata bakışları ve toplumumuzun engelli vatandaşlarımıza yaklaşımları hakkında bilgiler verdi.               

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Başkanı Lokman Koyuncuoğlu, “Cuma konferanslarımızda ağırlıklı olarak ekonomik, siyasi, sosyal, şehrimizin ve ülkemizin gündeminde yer alan konularda konuşuyoruz. Bu hafta da engelli vatandaşlarımızın yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekmek ve engelli vatandaşlarımızın hayata bakışlarını dinlemek istedik. Toplum olarak engelli vatandaşlarımıza yönelik üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirmeliyiz, çünkü hepimiz birer engelli adayıyız” dedi.                        

Açılış konuşmasının ardından toplantıya geçildi. Engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamda her alanda birçok sorunla karşılaştığını belirterek sözlerine başlayan Sayı, “Günlük yaşantımızda normal şartları taşıyan vatandaşlarımız için sorun teşkil etmeyen birçok konu engelli vatandaşlarımız için sorun teşkil edebiliyor. Bu yüzden toplum olarak engelli kavramı konusuna daha fazla değer vermeli ve bu konuda daha fazla duyarlı olmalıyız. Yolda yürüdüğümüz kaldırımlar, otoparklar, alışveriş merkezleri, günlük hayatımızda uğradığımız kurumlar, kuruluşlar, işyerleri engelli kardeşlerinizin sorun yaşayabileceği mekanlar olarak karşımıza çıkıyor. Federasyon olarak diğer illerimizde engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunlarla Konya’da yaşadığımız sorunları kıyasladığımızda şehrimizin bu konuda daha bilinci olduğunu görüyoruz. Ancak hala engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunlar tam anlamıyla çözüme kavuşmuş değil. Sorunların tamamen çözüme kavuşması için engeli bulunmayan her vatandaşın kendini engelli vatandaşlarımızın yerine koyması ve kendinin de bir engelli adayı olduğunu unutmaması gerekir. Biz federasyon olarak yaşadığımız sorunları yetkili makamlara iletiyoruz. Hükümetimizin de engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak ciddi çalışmaları var. Son yıllarda engelli vatandaşlarımızın hayata daha fazla katılmaları ve sorunların çözümü noktasında önemli adımlar atıldı. Toplumumuzun engelli vatandaşlarımıza yönelik bakış açılarını değerlendirecek olursak; toplumumuz genel anlamda engelli kardeşlerimize acıma duygusuyla yaklaşıyor, oysa bizler acınmasını değil destek olunmasını istiyoruz. Bizler engelli vatandaşlarımızın yaşam alanlarına müdahale edilmemesini ve engelli kardeşlerimizin hayata daha iyi adapte olmaları noktasında yardımcı olunmasını istiyoruz ” ifadelerini kullandı.

Engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer alabilmeleri için destek olunması gerektiği konusuna da değinen Sayı, “Engelli kardeşlerimizin günlük yaşamda karşılaştıkları sorunların çözümü kadar onların hayata küsmemeleri için de çalışmalar yapılması önem arz etmektedir. Engelli vatandaşlarımız arasında doktor, öğretmen, avukat, akademisyen vb. birçok meslek grubuna ait kardeşimiz var, diğer kardeşlerimizin de çalışma hayatına katılmaları ve sosyalleşmeleri noktasında hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Engelli kardeşlerimizin engel durumlarına göre yapabilecekleri işlere yönlendirilmesi, el becerilerini artıracak kursların düzenlenmesi, sosyal aktivite imkânlarının oluşturulması ve bu sayede yaşamla barışık olmaları sağlanmalıdır. Engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak bir diğer öneli konu da eğitim konusudur. Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın eğitim oranı çok düşük durumda. Devletimiz bu konuda samimi çalışmalar yürütüyor. Bu konuda duyarlılık artmalı ve engelli vatandaşlarımız engel durumlarına göre özel eğitime tabi tutulmalı ve hayata adaptasyonları kolay hale getirilmelidir. Ülkemizde engelli kardeşlerimize yönelik olarak var olan bilincin artırılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması için millet olarak daha fazla çaba sarf etmeliyiz. Çünkü engelli kardeşlerimiz özel insanlardır. Önemli olan, engelin insanın bedeninde değil; zihniyetinde olmamasıdır.                                      

Toplantının ardından MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Koyuncuoğlu ve MÜSİAD Konya Şubesi Başkanvekili Mehmet Ali Korkmaz, Hasan Basri Sayı’ya günün anısına hediye takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA