• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asıl bomba şimdi patlayacak
22 Şubat 2011 Salı 07:36

Asıl bomba şimdi patlayacak

Donanma Komutanlığı'nda 'zulalanmış' olarak bulunan 9 çuval belgeyle ilgili bir ses kaydı gündemi sarstı. Şubede görevli iki deniz astsubaya ait olduğu ileri sürülen kayıtta, belgelerin 2008 ...

Donanma Komutanlığı'nda 'zulalanmış' olarak bulunan 9 çuval belgeyle ilgili bir ses kaydı gündemi sarstı. Şubede görevli iki deniz astsubaya ait olduğu ileri sürülen kayıtta, belgelerin 2008 yılından bu yana Donanma'da olduğu aktarılıyor. Deniz Astsubay Başçavuş Erdinç Yıldız olduğu iddia edilen kişi, çuvalların defalarca yer değiştirdiğini anlatıyor. Ertunç Yıldız ise, "Asıl bomba şimdi patlayacak." diyor.

'Askerî casusluk ve fuhuş' soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki arama, savcılığa gelen bir ihbar maili üzerine yapılmıştı. İstihbarat şube müdürünün odasının zemininde 6 Aralık 2010'da gerçekleştirilen aramada darbe planlarının da aralarında bulunduğu 9 çuval içerisinde dijital ve yazılı belge ele geçirilmişti. Söz konusu arama sivil savcı nezaretinde üst düzey komutanların gözetiminde askerî personel tarafından yapıldı ve yine askerî personel tarafından görüntülendi. Ele geçirilen belgeler de rütbeli askerler tarafından tek tek kaydedildi. Soruşturmayı yürüten savcı, söz konusu belgelere dayanarak tutuklama kararı çıkarılmasını istedi. Mahkeme de talebi kabul etti ve 163 sanık hakkında tutuklama, 29 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Balyoz davası sanıkları ise Gölcük'teki aramayı eleştirdi. Ele geçirilen belgelerin sahte olduğunu, birileri tarafından koyulduğunu savundu. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın başını çektiği bir grup, olayı 'komplo' olarak nitelendirdi. Doğan, konuyla ilgili bir soru üzerine suçu 'alt kademe' olarak tanımladığı uzman çavuşlara attı. Doğan'a göre, 'birileri' istihbarat şube müdürünün odasına girmiş ve söz konusu dokuz çuval belgeyi zemine 'zulalamıştı'.

Ancak dün dailymotion.com adlı internet sitesine düşen bir ses kaydı Balyoz sanıklarını zor durumda bırakacak. Deniz astsubaylar Erdinç Yıldız ve Ertunç Yıldız'a ait olduğu iddia edilen ses kaydı, Çetin Doğan'ın komplo iddialarını çürütüyor.

Belgeleri herkes biliyordu

Erdinç Yıldız: Dün emniyete gittik. Şu çıkan şeyler açılıyor ya, işte onun için gittik. Adamlara yıllardan beridir şey yaptık, kimsenin şeyinde olmadı.

Ertunç Yıldız: Biliyorum. Orada zaten hep konuşuyorduk bazı şeyleri. Döndü dolaştı patladı işte.

Erdinç: O malzemeleri biliyoruz zaten. Yıllardan beri kalan şeyler. Altta olduğunu zaten herkes biliyor. 'Bilmiyorum' diyen de yok.

Ertunç: Şeyde mi bu istihbarat kısmında mı?

Erdinç: He, istihbarat kısmında. O bildiğimiz yerde işte o zeminde. Ya bu kadar geri zekalılık olur mu? Güler misin ağlar mısın, komedi.

Ertunç: Adamlara dedik 'bunlar ne olacak, çözüm bulun'. Adamların umurunda değil. Lay lay lom.

Erdinç: Ya o şeydi dimi 2008 yılıydı abi. O şeyler kaldırıldı bir sürü şey çıktı alttan. Şimdi savcı diyor ki 'Bu kurumun kurumun malıysa el koymayacağım.' Herkes böyle bakıyor, ses çıkaran yok.

Ertunç: Kimse bilmiyor mu kurumun malı olup olmadığını?

Erdinç: Bilmeyen var mı sence!

Çuvallar uzaydan gelmedi

Erdinç: Cem binbaşı o akşam böyle bakıyor sanki ilk defa görmüş gibi. 'Nasıl olur' falan diyor böyle salak salak hareketler yapıyor. Uzaydan gelmiş gibi sanki hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi. Yani kurumun malı dense üzerinde yazıyor IKK şubeye aittir diye. Kimsenin sesi çıkmıyor.

Ertunç: Eee asıl bomba şimdi patlayacak.

Erdinç: Tabii abi. Asıl bomba şimdi patlayacak. Onlar çıkınca ne var ne yoksa içinde. Tabii az çok tahmin edebiliyoruz içlerinde ne olduğunu...

Ertunç: Ya tabii ki tahmin edebiliyoruz abi. Ya sakalımız yok ki kimse dinlemedi bizi. Bi sen biliyorsun oradaki mevzuları bir de ben. Ulan oraya koy buraya koy ne yapacaksın? Yani bir sıkıntı olursa bildiğimiz şeyleri söyleriz.

Erdinç: Yani bugün adli müşavir çağırdı beni. 'Biliyor muydun' dedi. Ben de 'biliyordum' dedim. Ondan sonra 'Cem binbaşı da biliyordu' dedim. 'Eski personel de biliyordu' dedim. 'Bir ara bizim odada durdu çuvallar açıkça' dedim. 'Ondan sonra tekrar geri gitti oraya' dedim.

Sivil savcıya da anlatırım

Erdinç: İfademi adli müşavire verirken dedim ki: 2007 yılının Ağustos ayında katıldım. Katıldığımdan bir ay içerisinde böyle bir adam geliyor dedim odaya. Bana Kemalettin binbaşı 'müsaade eder misin' diyordu dedim. Ben de adamın kim olduğunu bilmeden çıkıyordum. Mustafa yüzbaşıya sordum dedim. Bunlar zamanında kullanılmış falan dedi dedim. O adamlar son zamanları artık bunlar şutlandı.

Ertunç: Askerî savcı mı yürütüyor bu mevzuyu.

Erdinç: Ya idari soruşturma yapıyor adli müşavir.

Ertunç: Neyse abi boş ver dedim ya canım sıkıldı. Adama yazık oldu. Adam oralarda emniyet memniyet deyince benim aklıma Beşiktaş Adliyesi'ndesinizdir diye geldi.

Erdinç: Askerî savcılıkta olsa olay biliyorsun bir tane kurban ararlar genelde. O da yukarıdakiler ben görmedim duymadım der satıverir seni. Bizim kurumu biliyorsun.

Ertunç: Tabii canım olayın askerî savcılıkta kime kilitleneceği belli zaten.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA