• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşıklar Enderun Liselerinde
26 Mart 2012 Pazartesi 15:14

Aşıklar Enderun Liselerinde

Bu yıl düzenlenen 44. Âşıklar Bayramı münasebetiyle Konyada bulunan âşıklarımızdan Âşık Muhsin Yaralı, Âşık Mustafa Aydın ve Âşık Nihat Sönmez; Özel Enderun Liseleri Edebiyat zümresinin...
Bu yıl düzenlenen “44. Âşıklar Bayramı” münasebetiyle Konya’da bulunan âşıklarımızdan Âşık Muhsin Yaralı, Âşık Mustafa Aydın ve Âşık Nihat Sönmez; Özel Enderun Liseleri Edebiyat zümresinin girişimiyle düzenlenen programa katıldılar.
Program, dünyanın “Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesinde yer alan âşıklık geleneğinin tanıtımıyla başladı. Özel Enderun Liseleri öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği programda âşıklarımız, Türk halk kültürümüzün köşe taşlarından biri kabul edilen âşıklık geleneğini icra ettiler ve âşıklık geleneği içinde önemli yer tutan semai, güzelleme, koçaklama, taşlama ve ağıt türlerinde örnekler sundular. Öğrenciler; kimi zaman hüzünlü, kimi zaman neşeli geçen programda özellikle Halk Edebiyatı “Âşıklık Geleneği ve Âşık Edebiyatı” konusunu eğitim modellerinden bizzat görerek ve yaşayarak öğrenmiş oldular.
Âşıkların dile getirdiklerini büyük bir ilgiyle dinleyen öğrenciler, âşıkların anlattıklarından kendilerine ders çıkarttılar. Âşıklık Geleneğinin en güzel yönlerinden biri olan ve hazırlıksız olarak yapılan atışmalardan öğrencilerin aldığı tat ve mutluluk ise tam anlamıyla görülmeye değerdi. Program sonunda âşıklar Enderun Liselerine de bir güzelleme yaparak sundular.
Program sonunda konuşan Okul Müdürü İlhan Yılmaz, “Âşıklarımız ve âşıklık geleneği bizim yaşayan hazinelerimizdir. Onları yeni nesle tanıtmak, onları yaşatmak bizlerin öncelikli görevidir. Bu amaçla düzenlediğimiz programa bizleri kırmayarak katılan âşıklarımıza; verdikleri mesajlar ve kattıkları pozitif havadan ötürü hem kendi adıma, hem de kurumumuz adına teşekkür ediyorum.” dedi.
Büyük beğeni toplayan program Okul Müdürü İlhan Yılmaz’ın âşıklarımıza plaket takdimi ile sona erdi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA