• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşık Ataroğlu Konyada anıldı
18 Kasım 2011 Cuma 16:12

Aşık Ataroğlu Konya'da anıldı

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Kültür Etkinlikleri kapsamında düzenlenen 40. Sanat Yılında Aşık Ataroğluna Vefa programı 17 Kasım Perşembe akşamı Alaaddin Keykubat konferans salonunda yapıld
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Kültür Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “40. Sanat Yılında Aşık Ataroğlu’na Vefa” programı 17 Kasım Perşembe akşamı Alaaddin Keykubat konferans salonunda yapıldı. Asıl adı Mehmet Atar olan büyük usta Ataroğlu’nun programına; Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Bekir Şahin, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Aziz Ayva, Otogar Müdürü Ömer Lütfi Ersöz ve  Âşık dostu çok sayıda izleyici  topluluğu katıldı.
           
Ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Aziz Ayva  söz aldı. Aşıklık geleneğinin binlerce yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyen Aziz Ayva, bu geleneğin yaşatılmaya devam edilmesi  gerektiğini belirtti. Aşıklık Geleneği ile tanışıklığının Doktora Tezi çalıştığı yıllara denk geldiğini söyleyen Aziz Ayva, Doktora konusunun da Âşık Ataroğlu ve Âşıklık Geleneği olduğunu belirterek iki cilt olarak hazırlanan tez çalışmasını davetlilerle paylaştı ve Âşıklık geleneği ile ilgili bilgiler verdi.    
Ardından söz alan büyük usta Âşık Ataroğlu; sözlerine TYB Başkanı Bekir Şahin ve Dr. Aziz Ayva’ya programın hazırlanmasından dolayı teşekkür ederek başladı. Böyle bir  Programın yapılmasından dolayı çok duygulandığını ve mutlu olduğunu söyleyen Ataroğlu, 40 yıllık sanat hayatında en büyük destekçisi eşi Gülay Atar olduğunu  “Ben eş almadım, ben yâr aldım” diyerek eşine ne kadar teşekkür etse az olacağını belirtti. 
Ataroğlu’ndan sonra kürsüye davet edilen Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise sanatçının 40. yılını kutlayarak Âşıklık geleneğinin toplum için önemine değindi. Yapılan bu tür programlarla Aşıkların ve halkın kaynaştığını, karşı karşıya geldiğini söyleyen Hançerli, sanatçıya nice kırk yıllara temennisiyle sözlerini tamamladı.
Geceye katılan Âşık Ataroğlu’nun şair ve aşık dostları en güzel şiirlerini sanatçı için okudular. En güzel namelerini sanatçı için söylediler. Âşıkların atışmalarına da sahne olan gecede davetliler keyifli anlar yaşadı. Programın kapanış konuşması yapması için kürsüye davet edilen TYB Konya Şubesi Başkanı Bekir Şahin; sanatçının 40. yılını kutlayarak nice kırk yıllara temennisinde bulundu. Âşıklık Geleneğinin ve bu tür etkinliklerin önemine dikkat çeken Şahin, beş bin yıllık bir tarihi olan Âşıklığın Halk Kültürü için çok önemli olduğunu söyledi.
Gece plaket takdimi ve Teşekkür belgelerinin verilmesi ile sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA