• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asi nehri üzerindeki kritik köprü
02 Temmuz 2012 Pazartesi 09:20

Asi nehri üzerindeki kritik köprü

Geçtiğimiz yıl kasım ayında Mersin'de gözaltına alınan, PKK/KCK üyesi Barış Kızılçay, örgütün Amanoslar yapılanmasıyla ilgili polise çarpıcı bilgiler verdi.

Sınırdaki Asi Nehri üzerinde yer alan köprünün 24 saat güvenlik altında tutulmasının örgütün Amanoslar 'a girişini engelleyeceğini belirten terörist , Türk-Kürt çatışması için PKK 'nın bu bölgeyi önemsediğini kaydetti.

Terör örgütü PKK/KCK, geçtiğimiz yıl kasım ayında Mersin 'de büyük darbe yedi. Örgütün Amanoslar ekibi, 12 Kasım 2011'de gözaltına alındıktan sonra Mersin 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararı ile tutuklanarak Adana F Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Kod adı 'Özgür Murat' olan Barış Kızılçay, PKK terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik Mersin Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile görüşmek istedi. Mahkeme kararı ile cezaevinden alınıp Mersin İl Emniyet Müdürlüğü'nde dinlenen Kızılçay, terör örgütü ile ilgili çok önemli bilgiler verdi. Barış Kızılçay polise, örgütteki görevinin Antalya kırsalı ile Amanoslar kırsalı arasında, örgütsel not alışverişi, para alışverişi, milis örgütlenmesi, barınacak örgüt mensuplarına evlerin bulunması, örgüt mensuplarının sevkiyatı, cephane temini şeklinde anlattı. İşte Kızılçay'ın ifadesinden bazı bölümler:

"Suriye ile Türkiye arasında Asi Nehri üzerinde tam sınır noktasında bir köprünün bulunduğunu, bu köprüyü Jandarma görevlilerinin 24 saat esasına göre tutması halinde Amanoslar kırsal alanına hiçbir örgüt mensubunun gelemeyeceğini duydum. Bu köprünün nerede bulunduğunu tam olarak bilmiyorum ancak sınır boyunda faaliyet gösteren örgüt mensuplarından bu köprüyü duymuştum. Jandarmanın ara ara köprüyü tuttuğunu ancak birkaç gün geçtikten sonra bıraktıkları, bu köprünün tutulması ve Hassa ilçesinde bulunan sınırın da iyi bir şekilde kontrol edilmesi durumunda Amanoslar kırsalına örgüt mensuplarının girişlerinin çok zor olacağını duydum."

"Amanoslar kırsal alanını diğer bölgelerden ayıran en temel özelliği, örgütün önemli stratejik bir çalışma olarak gördüğü Toroslar bölgesinin kırsal alanına açılım yapılmasıdır. Özellikle Hatay ve Osmaniye illerindeki halkın birçoğunun MHP kökenli olmasıyla bu illere örgüt tarafından yapılan kanlı saldırılara halk nezdinde çok şiddetli tepki verilmektedir. Muhtemel bir Türk-Kürt çatışmasının başlangıç yeri ve Türkiye'de devrimci halk savaşının başlatılma noktası olarak görülmektedir. Bunun için Amanoslar kırsalı örgüt için çok önemlidir. Bu bölgeye gönderilen örgüt mensupları bu alanın hassasiyetlerini, jeokültürel yapılanmasını iyi bilmektedir."

MKE yazılı havan topu envanterimizde mevcut

Terör örgütü kamplarında kalan Barış Kızılçay, tanık olduğu bazı olayları da şöyle anlattı: "60'lık, 81'lik, 106'lık, 120'lik havan silahları ve mühimmatları bulunmaktadır. Bunlardan 120'lik olduğunu bildiğim bir havan silahının mühimmatını askeriyeden para karşılığında satın alınarak 8 adet üzerinde MKE yazılı havan topu mermisinin örgüte getirildiğini biliyorum. Ancak bu direkt örgüte değil, Irak'ta bulunan silah kaçakçılığı aracılığıyla örgüte gelmektedir."

UÇAKLAR kalktığı ANDA KANDİL HABERDAR OLUR

"Hava saldırılarında Diyarbakır ve Malatya'dan havalanan uçakların bilgisi, uçak tekerleğini yerden kestiği andan itibaren Kandil 'e ulaşıyor. İki ildeki örgüt milisleri, cep telefonları ile örgütün istihbarat birimlerine aktarılarak bu uçakların kalktığı bilgisi örgütün üst düzey sorumlularına iletiliyordu. Bu uçaklar eğitim amaçlı kalksa bile örgüt kamplarına bilgi geliyor, daha sonra yanlış alarm denilerek tekrar normale dönülüyor."

Irak'taki üsler, örgütle ilgili istihbarat çalışması yapmalı

"Kuzey Irak'ta Türkiye'ye ait birçok askeri üs bulunmaktadır, ancak bu üsler hakkıyla görevlerini yapamamaktadır. Bunların görevlerini iyi bir şekilde yapmaları durumunda örgüt ciddi boyutta bu bölgelerde sıkıntı yaşar ve bu kadar rahat olamaz. Bunun için Kuzey Irak bölgesinde bulunan bu üslerin örgüt hakkında iyi bir istihbarat çalışması yapması lazım diye düşünmekteyim."

ZAMAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA