• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artık vatandaş da Meclise girecek
09 Eylül 2011 Cuma 15:40

Artık vatandaş da Meclis'e girecek

Eylül ayı toplantılarının beşinci birleşimini açan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, hizmetlerin halk odaklı yürütülmesinde Gönüllü Katılım çalışmalarının önemine değindi.
Konya İl Genel Meclisi, Eylül ayı toplantılarını 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 65’inci ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 77’nci maddelerine dayanılarak hazırlanan Gönüllü Katılım Yönetmeliğini görüşerek tamamladı. Birleşimde, vatandaşların da İl Özel İdaresi hizmetlerine gönüllü katılması için çalışma başlatılması yönünde karar alındı.

Eylül ayı toplantılarının beşinci birleşimini açan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, hizmetlerin halk odaklı yürütülmesinde Gönüllü Katılım çalışmalarının önemine değinerek, İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi’nin eğitimden trafiğe, turizmden, kültür ve sosyal hizmetlere kadar yürüttüğü hizmetlerin, “benim de bir fikrim var” diyen herkesle toplumun her kesimine yayılarak, yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

Selvi, “Belediyelerin ve İl Özel İdaremizin hizmetlerine, gönüllü katılım noktasında kamuoyunda artan talepler var. Belediyelerimizle birlikte bu sürece dahil olacağız, gönüllü çalışacağız. Sivil toplum kuruluşlarından, gönüllü vatandaşlarımızdan, iş adamlarımızdan, üniversitedeki hocalarımızdan, bürokratlarımızdan, ‘bu şehrin sorunuyla ilgili bir görüşüm var’, ‘bir projem var’ diyen herkese kapımız açık” dedi.

İl Özel İdaresi hizmetlerinin yürütülmesinde vatandaşlarında gönüllü katılımına ilişkin projede; özürlülere, çocuklara, kadınlara, gençlere, yaşlılara, yoksullara, kimsesizlere ve düşkünlere yönelik eğitim, kültür, sağlık ve sosyal hizmetleri, kütüphane, tiyatro, sinema gibi kültür hizmetleri, bilişim, meslek edindirme kursları, kreş gibi eğitim hizmetleri, park, bahçe, kent estetiği, çevre düzenlemeleri ile katı atık gibi çevre kirlenmesinin önlenmesine yönelik hizmetler, başıboş ve sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetler, trafik, itfaiye, arama-kurtarma gibi denetim ve acil yardım hizmetleri, tüm yaş gruplarını içine alan her türlü spor hizmetleri, tarihi, kültürel mirasın ve tabiat varlıklarının yaşatılarak korunması hizmetleri yer alıyor.

İl Genel Meclisi İhtisas Komisyonlarının raporları ve İl Özel İdaresi Daire Başkanlıklarının 3’er aylık çalışmalarının da anlatıldığı birleşimde ayrıca, bazı komisyonlardaki değişiklikler de gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı’nın e-Yerel Yönetim Modülleri kapsamında yapılan değişiklikle Eğitim Komisyonu ile Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu kaldırılarak, yerine Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu ile Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Komisyonu’nun kurulmasına karar verildi.  

Konya İl Genel Meclisi, Eylül ayı çalışmalarını böylece tamamlamış oldu. Meclis, 3 Ekim 2011 tarihinde yeniden toplanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA