• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artık şikayetlere Başbakan bakıyor
02 Ekim 2010 Cumartesi 10:41

Artık şikayetlere Başbakan bakıyor

Herkesin zaman zaman istekleri ya da şikâyetleri oluyor ve bunları devlete bildirmek istiyor. Eskiden bir talebiniz olduğu zaman bunu iletecek merci bulmakta sıkıntı çekilirdi.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık vatandaşın her konudaki dilek, şikâyet ve önerilerini iletebileceği bir merkez var: Başbakanlık İletişim Merkezi.

Son zamanlarda herkesten duyar olduk 'devir değişti, artık hiçbir şey eskisi gibi değil' cümlelerini. Hakikaten değişti birçok şey. Bu değişimin en büyük sebebi, hiç şüphe yok ki teknolojinin gelişmesi. Teknoloji, kullanıcılarına birçok alanda kolaylık sağlıyor elbette. Peki, iletişim sektöründe durum nedir dersiniz? Herhangi bir isteğiniz olduğu zaman teknolojinin imkânlarını kullanarak isteğinizi kolay yoldan bildirip, kısa sürede cevap alabileceğiniz bir kurum olsa ne iyi olurdu değil mi? Bu düşüncedeyseniz şayet size böyle bir kurumun olduğunu söyleyebiliriz: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, vatandaşların istek ve şikâyetlerine cevap verebilmek amacıyla kurulan Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER). Vatandaşın her konuyla ilgili istek, şikâyet ve önerilerine cevap vermek amacıyla kurulan iletişim merkezine müracaat edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. BİMER'le iletişim kurmak çok kolay. Telefonunuzdan 150'yi tuşladığınızda bulunduğunuz ilin valiliğine ulaşıyorsunuz. Buraya istek ya da şikâyetinizi aktardığınız an bilgileriniz elektronik ortamda kayıt altına alınıyor ve o gün içinde talebinizle ilgili gerekli birime aktarma yapılıyor. Merkeze telefonla ulaşmanın yanı sıra bimer@basbakanlik.gov.tr adresine e-posta, mektup, faks gönderebilir, hatta Ankara'daki Başbakanlık İletişim Merkezi'ne giderek yüz yüze iletişim de kurabilirsiniz. BİMER, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM dışında tüm bakanlıklar, 81 valilik, 81 il belediyeleri ve tüm alt birimler de dâhil olmak üzere 26 bin 708 kamu kurum ve kuruluşu ile ağ bağlantısına sahip.

İletişim merkezindeki yetkililer, görevlerinde oldukça titiz davranıyor. Merkeze gelen her e-mail, telefon, mektup, faks ve yüz yüze görüşmeler kayıt altına alınıyor. Bilgiler gizli tutuluyor ve değiştirilmeye kesinlikle imkân sağlanmıyor. Ayrıca iletişimi güçlü kılmak için burada çalışan personelin iletişim fakültesi mezunu olması şartı getirilmiş.

Talebinize 30 gün içinde cevap veriliyor

Önceki yıllarda herhangi bir şikâyetiniz olduğunda devletle kısa sürede iletişim kurulamaz, kurulsa dahi talebinizin cevabını almak için uğraş verilirdi. Artık durum eskisi gibi değil. Talebinizi oturduğunuz yerden yapıyorsunuz, aynı gün içinde isteğiniz gerekli mercilere ulaştırılıyor ve geri dönüşümü de bizzat devlet tarafından yapılıyor. Başvuruda bulunanlar kendilerine verilen 'başvuru numarası' ile taleplerinin hangi aşamada olduğunu internetten takip edebiliyor. Talebiniz olumsuz dahi olsa en geç 30 gün içinde cevap veriliyor. İletişim merkezine gelen e-mailler, konusuna göre aynı gün içinde ilgili bakanlığa aktarılıyor. Güncel ya da kamuoyunu ilgilendiren olaylar olduğunda BİMER'i arayanların sayısında artış yaşanıyormuş. BİMER'e başvuru sayısı her yıl gitgide artıyor. 2006 Mart'ta hizmet vermeye başlayan merkeze o yıl içinde 140 bin başvuru olurken, 2007'de 181 bin, 2008'de 343 bin, 2009'da 583 bin, bu yıl ise 2 milyon 211 bin başvuru yapılmış. Bu nedenle de personel bazı zamanlar akşam 22.00'ye kadar ya da ihtiyaç halinde cumartesi günü de çalışıyormuş. Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ali İhsan Sarıkoca, bunun için mesai ücreti almadıklarını anlatıyor ve ekliyor: "İşimiz ne zaman bitiyorsa mesaimiz o zaman bitmiş oluyor. Önemli olan, vatandaş mağdur olmasın, isteği en kısa sürede yerine getirilsin. Hizmette etkinlik sağlamak istiyoruz."

Üniversiteli çocuğuma bilgisayar istiyorum

Vatandaştan her zaman yoksulluktan değil herhangi bir konuda bilgi almak, şikâyette bulunmak hatta proje çalışmalarını anlatanlar dahi oluyormuş. Bunun yanında güncel olaylarla ilgili öneriler sunanlar da var. "Metrobüslerde giriş ve çıkış turnikeleri ayrı olsa daha iyi olmaz mı?" diye soranlar ya da "İmam namazı çok hızlı kıldırıyor, ya yavaş kıldırsın ya da değiştirilsin." diye şikâyette bulunanlara rastlamak mümkün. Bunun yanında teşekkür e-maili gönderip, "Beni büyük dertten kurtardınız, Allah sizden razı olsun" diyenler ya da sekiz-on sayfa mektup yazıp ailesinden söz edenler hatta fotoğraf gönderenler dahi bulunuyormuş. Kış aylarında kömür isteyen, üniversite okuyan çocuğu için bilgisayar isteyen, kalacak yeri olmayanların da istekte bulunduğu en çok gelen talepler arasında yer alıyor.

34 GZ ... plakalı aracımın vergi ödemesinde görünen gecikme bedelindeki yanlışlığa ilişkin size ilettiğim dilekçe sonrasında İstanbul Vergi Dairesi'nden tarafıma dönüş yapılmış, ödemiş olduğum bedel hesabıma nakledilmiştir. İlginize teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

Başbakan'ım sen çok yaşa!

Sayın Başbakan'ım, müracaatım üzerine işim halledildi. Haklı olanın yanında olduğunuzu zaten biliyordum. Allah sizden razı olsun. Şahsınızda BİMER'de çalışan duyarlı insanlara teşekkür eder, size en derin şükranlarımı sunarım efendim.

İyi ki varsın BİMER

Allah binlerce kez razı olsun. Boşu boşuna 5 aydır cevap bekleyen evraklarımı BİMER'e bildirerek, bu sorunu giderdiğiniz için size ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu uygulamayı başlatan hükümetimize de sonsuz teşekkürler. İnanın bugün ne kadar sevindiğimi anlatamam, bundan dolayı size yazmak istedim. Sadece ben değil, birçok kişi sizden memnun. Bu arada 2010-3504. sayılı başvurumu da geri çekmek istiyorum çünkü neticeye bağlandı.

Duaların da bir parçası

Başbakan'ım Allah sizden ve BİMER'de çalışan herkesten binlerce kez razı olsun. KEY aldım, çok teşekkür ederim. Ben sade bir vatandaşım, akıl vermek haddime değil ama yolunuz doğru, Cenab-ı Allah vatana millete zeval vermesin. Hepinize yardım etmesi için dua ediyorum.

Gidecek başka yer kalmadı ki!

....-298612 sayılı müracaatlarımda kısaca Mardin'den araştırma evraklarımın Erdek Mal Müdürlüğü'ne 5 aydır ulaştırılmadığından bahsettim. Bana, acele etmemem gerektiği söylendi. 2 yıl bekleyen varmış. Sanki evraklar İran'dan, Hindistan'dan gelecek. 7 ceddimin şeceresi araştırılıyor. Türkiye'nin en etkili mekanizması olan siz de bu sorunumu çözmezseniz artık kimse çözmez. Zaten ümidim tükendi, bu da son başvurum! Söz konusu kurumlardan şikâyetçiyim.

Sadece hakkımı istiyorum

2 ay önce bir firmada çalışıyorken işten çıkarıldım. Fakat alacaklarımın bir kısmını alamadığım için Çalışma Bakanlığı'na bu konuda yardımcı olması için dilekçe verdim. Bakanlık, çalıştığım işverene gitmiş ama bana bilgi gelmedi. Para alabilecek miyim, bilmiyorum. Asgari ücretle çalışan biriyim, ev kiramı zor karşılıyorum ve buradan alacağım fazla bir şey değil, bunu da biliyorum ama ona da muhtacım. Ne olur bana bu konuda yardımcı olun, benim fazla parada gözüm yok, sadece hakkım olanı istiyorum.

Fazla oldum ama son bir ricam daha olacak!

Başbakan'ım daha önce ihtiyaçtan dolayı kredi için size müracaat etmiştim. Allah razı olsun ilgilendiniz, olmadı. Fakat benim şimdiki ricam 15 yıl devletime çalıştıktan sonra istifa ettim. İkramiye veya tazminat almadım. Eğer tazminat ve KEY alacağımı alsam bütün sorunlarım da hallolacak. Bankaya gittim, yok dediler. Ne yapalım diye sordum. 'Kurumunuza sorun' dediler. Kuruma gittim 'biz bir şey bilmiyoruz' diyorlar. Ne yapacağımı zaten şaşırmışım. Lütfen Başbakan'ım şu işi hallederseniz inanın yedi sülale, ömür boyu duacınız olacağız.

Şikayet etti, okul aidatını ödemedi
Rayiha Uçkan, henüz 17 yaşında lise öğrencisi. BİMER ile 2008 yılında tanışmış ve iki yıl içinde yaklaşık 10 kez iletişim merkezine şikâyette bulunmuş. Kendisi oldukça memnun çünkü her talebine cevap bulmuş. Rayiha, henüz ortaokul öğrencisiyken okul aidatını ödemenin doğru olmadığını düşünmüş ve BİMER'e bu ücreti ödemenin gerekli olup olmadığını sormuş. Şikâyeti Milli Eğitim Bakanlığı'na iletilmiş. Bakanlıktan okul aidatının ödenmemesi gerektiği yönünde cevap almış. Bu bilgilendirmeden sonra bir daha okul aidatını ödememiş.

Rayiha'nın başka bir şikâyeti ise hastanede karşılaştığı olayla ilgili. Rayiha, kanser hastası olan amcasına hemşirenin pansuman yapmasını ister. Doktorun, 'hasta yakınları hastaya hiçbir şekilde müdahale etmesin' uyarısına rağmen hemşire, "Ben pansuman yapamam, beni kan tutuyor. Pansumanı siz yapın." der. Hemşireyle tartışan Rayiha, bunun üzerine daha önce olduğu gibi BİMER'e şikâyette bulunur. Sağlık Bakanlığı, kısa bir süre sonra Rayiha'ya hemşirenin açığa alındığını iletir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA