• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artık hastalar başka illere gitmeyecek
17 Nisan 2010 Cumartesi 10:03

Artık hastalar başka illere gitmeyecek

Selçuk Üniversitesi (SÜ) bünyesinde kurulan Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi ile hastaların organ nakilleri için başka illere gitmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) bünyesinde kurulan Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi ile hastaların organ nakilleri için başka illere gitmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.
 
SÜ Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şakir Tavlı 2002 yılında kurulan Böbrek Nakli Ünitesinin kapatıldığını, yerine Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin kurulduğunu belirterek, bu merkezin Konya'da organ nakli sorununa kesim çözüm sağlayacağını söyledi.
    
SÜ Böbrek Nakli Ünitesi'nde 8 yıldır böbrek nakli yaptıklarını ifade eden Tavlı, merkezin kurulması ile birlikte böbrek naklinin yanında karaciğer, kornea, kemik iliği nakillerinin de yapılabileceğini ve Konya'da organ nakli sayısını arttırmayı hedeflediklerini ifade etti. Tavlı, ''Bu konuda çalışma grupları, danışma kurulları oluşturulacak. Bundan sonra hem böbrek nakillerinin sayısında artış bekliyoruz hem de en kısa sürede karaciğer nakillerine başlamak istiyoruz'' diye konuştu.
    
     -NAKİL İÇİN ANTALYA'YA GİDİLMESİ GEREKMEYECEK
 
Donanımlı bir ekip oluşturacaklarını, Konya'daki diğer hastanelerle de koordineli çalışacaklarını belirten Prof. Dr. Şakir Tavlı, şunları anlattı:''Çabalarımızı arttırarak, inşallah Konya dışına karaciğer nakli konusunda da hastaların gitmesine gerek kalmayacak bir kurumu oluşturacağız. Konya'da yaklaşık 3-4 bin kişi böbrek nakli bekliyor. Bu konuda canlı vericisi olan ve kadavra bekleyen hastaların Antalya'ya gittiğini de biliyoruz. Bu konuda 2002 yılından beri Konya'da yaptığımız başarılı nakiller nedeniyle 'bu hastaların Antalya'ya gitmesine hiç gerek yok' diye düşünüyoruz. Bundan sonra da nakil sayımızın da artacağını umuyorum. Fakülte ve üniversite dışındaki kurumlardan da kadavradan özellikle beyin ölümü olanların saptanması ve bize bildirilmesi konusunda yardımlarını bekliyoruz. Bu merkez, bu konuya çözüm getirecektir.''
    

Tavlı, yapılması planlanan nakillerle ilgili de 7-8 kişilik çalışma grupları saptanacağını, toplamda 25-30 kişilik bir ekip oluşturmayı planladıklarını ifade etti.
    

Tavlı, Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne büyük önem verdiğini belirterek, ''İlk hedefimiz böbrek nakli sayısını arttırmak. Şimdi ayda 1 civarında olan nakli ayda 10-15'e çıkarmalıyız'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA