• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artık Dünyada söz sahibi Türkler
27 Kasım 2011 Pazar 17:30

'Artık Dünya'da söz sahibi Türkler'

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, yurt dışında yaşayan 6 milyona yakın Türk'ün oluşturacağı Türk diasporasının Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracağını söyledi.
Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, yurt dışında yaşayan 6 milyona yakın Türk'ün oluşturacağı Türk diasporasının Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracağını söyledi.
    
Öztürk, KTO Kasım ayı olağan Meclis toplantısında gündemdeki ekonomik ve sosyal konuları değerlendirdi.
    
Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda tüm imkanlarını seferber ettiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:
    
 ''Yurt dışında yaşayan 6 milyona yakın Türk'ün oluşturacağı Türk diasporası Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracak. Ülkemizin son 30 yılda benimsediği dışa açılma modeli ile bugün dünyanın dört bir köşesinde söz sahibi Türk vatandaşlarını görmekteyiz. Geçmişte işçi olarak gittiğimiz ülkelerde artık girişimcilerimizle Türk insanının adını duyuruyoruz. Geçmişte, diaspora gibi, lobi gibi kavramlara hep çekince ile yaklaşmıştık. Fakat bu kavramları kullanan ülkeler adını bizden daha fazla duyurdular. Ülke olarak dünyada farklı ülkelerde yaşayan 6 milyona yakın Türk'ü bir araya getirmek için çalışıyoruz. Türk diasporasını oluşturmak amacıyla düzenlenen Dünya Türk Girişimciler Kurultay'ına yurt dışında yaşayan 2200 girişimcimiz katıldı. Odamızı temsilen katıldığımız bu toplantıda ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Son derece verimli geçen Kurultay'da vurgulanan Türk diasporasını destekliyor ve ülkemiz adına önemli işlere imza atacağına inanıyoruz.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA