• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artık biz de onların yaptıklarını anlatırız
23 Aralık 2011 Cuma 09:23

Artık biz de onların yaptıklarını anlatırız

Başbakan Erdoğan, Fransaya 8 yaptırım açıkladı. Tüm askeri anlaşmalar askıya alındı. Büyükelçi geri çağrıldı. Erdoğan Biz de Fransa ve Afrikayı unutturulmak istenen soykırımlarla ilgili bilgilendir
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa parlamentosunda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan düzenlemenin kabul edilmesine sert tepki gösterirken, Türkiye’nin bu karara karşı ilk etapta uygulayacağı yaptırımları 8 maddede sıraladı. Erdoğan, Fransa ile her türlü siyasi istişareyi durdurduklarını, ikili askeri faaliyetler ve ortak tatbikatların iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan şunları kaydetti:
İNSAN HAKLARINA TERS: Bu karar insan haklarına tamamen ters. Fransa’da sözde soykırımı reddedenlerin, cezalandırılması yönündeki teklif maalesef bütün yapıcı ikazlarımıza rağmen kabul edildi. Bu tabii telafisi zor yaralar açacaktır.
ATAŞEMİZİN KATLEDİLDİĞİ GÜN: Burada enterasan bir durum daha var. 1979 Fransa’nın başkenti Paris’te Türkiye’nin Paris Turizm Ateşesi Yılmaz Çolpan’ın katledilmiş olması, kararın aynı gün açıklanmış olması ayrıca manidardır.

SULANDIRILMIŞ OYLAMA: 577 milletvekilinden oluşan Fransa ulusal meclisinde böyle hassas, bu kadar önemli bir oylamanın onda biri bile bulmayan katılımla gerçekleşmiş olması çok daha manidar. Bu nasıl sulandırılmış bir oylamadır anlamak mümkün değil.
SARKOZY FEDA ETTİ:  Asırları kapsayan bir ilişki ağı olan Türkiye-Fransa, şu anda maalesef farklı bir yönetimin, sadece siyasi hesaplar içerisinde olan, yaklaşan seçimlerin hesabı içerisinde olan Sayın Sarkozy’nin ne yazık ki bu seçimler için feda ettiği bir süreçtir. Bu oylama Türkiye’den ziyade Fransa halkına, Fransa’nın inşa edildiği ilkelere çok büyük haksızlıktır.
ÖZGÜRLÜK YOK: Şimdi ben şu soruyu soruyorum. Fransa’da düşünce özgürlüğü var mı? İfade özgürlüğü var mı? Yok. Bu özgür tartışma ortamını ortadan kaldırmıştır. Ne yazık ki Fransız ihtilalinin simgeleri olarak bilinen özgürlük, eşitlik, kardeşlik ilkeleri bugün bizzat Fransız parlamentosu tarafından ayaklar altına alınmıştır. Herhalde bundan sonra Fransa, Voltaire’i konuşmaz.
BU OYLAMADA IRKÇILIK VAR: Bu oylamada cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ırkçılık vardır, ayrımcılık vardır, yabancı düşmanlığı üzerinden siyaset yapma vardır. Fransada sırf kişisel ihtiraslar, sırf seçim kazanmak uğruna Türk düşmanlığı üzerinden prim elde etme gayreti kaygı vericidir.
SOYKIRIMLARI ANLATACAĞIZ:  Fransa halkının gerçekleri öğrenebilmesi, asırlara sarih bu ilişkilerimizin zedelediğini görmeleri için çabalarımızı sürdüreceğiz. Sadece Fransa halkına değil, Afrika’yı da bilgilendireceğiz, Ortadoğu’yu bilgilendireceğiz. Ve bugüne kadar unutturulmak istenen birçok soykırımları dünyadaki ülkeleri dolaşarak anlatacağız.
KABULLENEMEYİZ:  Bizim tarihimizde böyle bir soykırım yok. Bunu kabullenmiyoruz. Şu anda bizim ülkemizde resmi gayriresmi olmak üzere 100 bin civarında Ermeni yaşamaktadır. Bunların bir kısmı vatandaşımızdır, bir kısmı da vatandaşımız olmayıp ülkemizde şu anda bulunanlardır. 
YENİ TEDBİRLER GELECEK: Altını çizerek söylüyorum. Bu ilk etaptır, ilk aşamadır, yasanın Fransa’daki seyrine göre yeni tedbirler gündeme gelecektir, hiç bir tereddüte mahal bırakmaksızın kararlılıkla uygulanacaktır. Teklife karşı oy kullanan parlamenterlere de teşekkür ediyoruz. Sağduyunun hakim olmasını temenni ediyoruz.

TARİHİMİZLE GURUR DUYUYORUZ: Biz tarihimizle gurur duyuyoruz. Bizim veya bizi sıkıntıyı düşürecek bir tarihimiz yok. Tarihimizde yaşanan her türlü hadise ile yüzleşiyor, her alanda bilimsel anlamda tarihin araştırılmasını her zeminde savunuyoruz. Gelsin bütün siyasetçiler, hukuk bilimcileri, tarihçiler gelsinler burada çalışsınlar. Tarih parlamentolarda yazılmaz, olsa olsa çarptırılır.
 
Büyükelçi geri çağrıldı
-  Paris büyükelçimizi Ankara’ya çağırıyoruz.
-  Şu andan itibaren ikili düzeyde gerçekleştirilmesi öngörülen siyasi, askeri, ekonomik mahiyette karşılıklı ziyaretlerle seminer, eğitim, kurs, personel değişimi gibi faaliyetleri iptal ediyoruz.
-  AB çerçevesindeki eşleştirme projelerinde Fransa ile artık işbirliğine gitmeyeceğiz.
-  Fransa ile her türlü siyasi istişareyi durduruyoruz.
-  İkili askeri faaliyetler ve ortak tatbikatları şu andan itibaren iptal ediyoruz.
-  Askeri uçuşlar için yıllık toptan verilen bütün iniş ve kalkış izinlerini iptal ediyoruz, her uçuş için ayrı izin uygulamasına geçiyoruz.
-  Askeri gemilerin liman ziyareti için izin başvurularını bugünden itibaren iptal ediyoruz.
-  2012 yılı ocak ayında iki ülke ekonomi bakanlarının eş başkanlarında yapılması tasarlanan Fransa Türkiye ekonomik toplantısına katılmıyoruz. ....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA