• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artçı sarsıntıların devam edeceği öngörülüyor
24 Eylül 2009 Perşembe 16:16

Artçı sarsıntıların devam edeceği öngörülüyor

Konya'da 10 ve 11 Eylülde meydana gelen 4,5 ve 4,7 büyüklüğündeki iki depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor, kentteki tedirginlik sürüyor.
Önder Felek'in özel haberi
 
Konya'da 10 ve 11 Eylülde meydana gelen 4,5 ve 4,7 büyüklüğündeki iki depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor, kentteki tedirginlik sürüyor.
 
 Konya'da meydana gelen orta şiddetteki iki depremden sonraki 15 günlük sürede 40'ı aşkın artçı sarsıntı yaşandı. Dün ve bugün ise kentte büyüklükleri 2.5 ile 3.5 arasında değişen tam 16 artçı sarsıntı kaydedildi. Bugün saat 19.01'de meydana gelen 3.5 büyüklüğündeki deprem, yeniden tedirginliğe neden oldu.
 
 Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şubesi 2. Başkanı ve Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fetullah Arık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarsıntıların bu kadar uzun sürmesini anlamaya çalıştıklarını belirtti.
 
 Volkanik bir hareketliliğin veya ''deprem fırtınası''nın söz konusu olabileceğini ifade eden Arık, ''Deprem fırtınası genellikle 3.0'ün altındaki sarsıntılardan oluşur. Fakat Konya'da 3'ten daha büyük depremlere bağlı sarsıntılar da oluştuğu için tam olarak deprem fırtınasından söz edemiyoruz. Volkanik aktivite açısından da herhangi bir şey görmüyoruz'' dedi.
 
 Arık, 10 ve 11 Eylülde yaşanan iki orta şiddetteki depremin ardından gelen artçı sarsıntıların bundan sonra da devam edeceğini tahmin ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:
 
 ''50 kilometre uzunluğundaki Konya Fay Zonu'nun kenarındaki bloklar hareket halinde olduğu için sarsıntılar devam ediyor. 10 Eylülde olan asıl büyük hareketleri artçı olarak yorumlayabiliriz. Orta büyüklükteki depremlerin ardından devam eden sarsıntıların bir ay içerisinde sönümleneceğini tahmin ediyoruz. Dünyada bu tip sarsıntıların aylarca hatta yıllarca devam ettiğini biliyoruz. Bundan sonra 'deprem olmaz', 'şu kadar olur' demek yanlış olur.''
-''BİNA ÇOK KÖTÜ İNŞA EDİLMEMİŞSE KORKMAYIN''-
 
 Konya'daki depremlerin oluştuğu derinliğin çok sığ olduğu için etkisinin olması gerekenden daha fazla hissedildiğini anlatan Arık, panikle hareket edilmemesi gerektiğini ve bu depremlerin eğer bina çok kötü şartlarda imal edilmemişse yıkıcı olmayacağını söyledi.
 
 Arık, Konya'da her yıl ortalama 30 deprem olduğunu dile getirerek, şu anda art arda 2-3 tane deprem meydana gelmesinin insanları endişeye sevk etmemesi gerektiğini ve normal yaşamlarına devam etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA