• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arınçtan Rakel Dinkin sözleri
14 Kasım 2010 Pazar 19:12

Arınç'tan Rakel Dink'in sözleri

Bir üniversite öğrencisinin kavgada öldürülmesini Bülent Arınç şu sözlerle değerlendirdi...

Bir üniversite öğrencisinin kavgada öldürülmesini Bülent Arınç şu sözlerle değerlendirdi: "Onları bu hale getirenler, ellerine silah verenler var. Rakel Dink'in söylediği gibi 'bir çocuktan bir cani meydana getirenler'e elbette fırsat verilmeyecek."

Kütahya'da bir kız öğrenci yurdunun açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın gündeminde kendi yurt günleri, Türkiye'nin genç nüfusu, eğitime bütçeden ayrılan pay ve Kütahya'da üniversitede işleyen cinayet vardı.

Bir üniversite öğrencisinin kavgada öldürülmesinden büyük üzüntü duyduklarını dile getiren Arınç, şöyle konuştu:

''Çocuklar tahrik ediliyor, ellerine silah veya bıçak veriliyor. Elbette her türlü tedbiri alacağız. Olayın sanıkları yakalandı, adalete teslim edildi ve mutlaka cezalarını bulacaklar. Ancak onları bu hale getirenler, ellerine bu silahı verenler, Rakel Dink'in söylediği gibi 'bir çocuktan bir cani meydana getirenler' elbette ülkemizde her  zaman lanetle anılacak ve onlara fırsat verilmeyecek."

Bülent Arınç, konuşmasında kendi yurt günlerini anlattı:

''1970 yılının öncesinden, güzel arkadaşlıklar, güzel dostluklarla hepimizin çok mutlu olduğu bir yurt hayatından bahsediyorum. 1968'deki olaylar, yurtlardaki huzuru bitirmiştir. Boykotlar, tartışmalar, çarpışmalar, 68 kuşağı diye bilinen bu tarihteki maalesef sokağa taşan hadiseler, üniversitelerin maalesef artık eğitim yapamaz hale gelmesi, bizim yurtlardan ayrılmamızı gerektirmişti. Her aşırı düşüncenin, kurtarılmış bölge adıyla kendine sahip kıldığı yurtlar haline gelmişti. Mezuniyetimize yakın iki yılımız perişanlık içerisinde geçerken iki yılı da huzur içerisinde geçirdik. Sonraki yıllarda da yurtlar, tartışmalı alanlar oldu. Şimdiki gençler yurtlarda daha rahat. Artık sıcak yemeklerden, kahvaltılardan, her gün banyo yapma imkanından bahsedebiliyoruz. Bizim zamanımızda bunların hiçbiri yoktu."

YURT SAVUNMASI ÖNEMLİ AMA...

Konuşmasında Türkiye'nin genç nüfusunu değerlendiren Arınç, şöyle devam etti:

''16 milyon ilkokuldan liseye kadar öğrencimiz var, birkaç milyon da üniversite çağında öğrencimiz var. Nüfusumuz 72 milyon, bunun yarısı 30 yaşın altında. 30 yaşın altında olan 18 milyon öğrencimiz anaokulundan üniversiteye kadar eğitim çağında bulunuyor. Müthiş bir nüfus ve müthiş bir servet. Bu serveti enerjiye dönüştürmek ve ülkemizin geleceğini nitelikli eğitim almış olan çocuklarımıza vermek mecburiyetindeyiz. Avrupa'daki 8-10 ülkenin nüfuslarını toplasanız, bizim eğitim çağındaki öğrencilerimizin sayısına ulaşamaz. Litvanya'nın, Letonya'nın, Estonya'nın 1,5 milyonluk, Avusturya'nın birkaç milyonluk nüfuslarını hesaba kattığınızda Türkiye genç ve dinamik bir nüfusa sahip."

Son 8 yıldır bütçeden en fazla payın Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrıldığını dile getiren Arınç, Türkiye'de yıllarca bütçede en büyük payın Milli Savunma Bakanlığı'na ayrıldığını hatırlattı. Arınç, ''Yurt savunması önemli ama yurt savunması silahla, askerle ve elbette güçle nasıl olabilecekse işin manevi yönünü de bağlamamız gerekiyor'' dedi.

HAYRIN KADAR KONUŞ

Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:

"2011 yılı için devlet bütçesi 34 katrilyon. Ar-Ge hizmetleri için 700 trilyona yakın para ayırıyoruz. Bunlar da üniversitelerimiz için önemli bir kaynak. İlköğretimden liseye kadar yine binlerce okul yapacağız. Bütün bunları devletin bütçesine hapsetmek veya bunu devletin imkanlarıyla temin etmek mümkün değil. O yüzden Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyasıyla hayırseverlerimiz de büyük bir katkı içerisinde. Bu konuda Kayseri'yi takdir etmek lazım. Şimdi Kayserililer güzel bir söz icat etmiş. Bazı yerlerde derler ya 'Paran kadar konuş', 'Boyun kadar konuş' diye, Kayserili bunun üstünü örtmüş, 'Hayrın kadar konuş' diyor. Sen ne kadar hayır yaptın arkadaş, o kadar konuş.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA