• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arınçtan provokasyon uyarısı
14 Ocak 2013 Pazartesi 22:07

Arınç'tan provokasyon uyarısı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, Paris'te öldürülen 3 kişinin cesetlerinin getirilmesiyle ilgili, ''Cenaze olayının daha büyük bir provokasyona dönüşmemesi gerekir'' dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arınç, Paris'te öldürülen 3 kişinin cesetlerinin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili soruya cevap verirken, şunları söyledi:

''Bu konuda İçişleri Bakanlığımız ve ilgili birimler gerekli önlemleri alacaklardır. Memleketlerinde defnedilecekleri söyleniyor. Cenazeyle doğrudan ilgilenenler var. Ne gün getirilecekse getirilsinler cenaze olayının daha büyük bir provokasyona dönüşmemesi gerekir.

Olaya insani boyutuyla bakılması ve cenazelerin inancımıza göre defnedilmesi gerekmektedir. Meseleyi kendi mecrasından çıkararak buradan bir siyasi rant elde etme çalışmalarıyla toplumun hissiyatını bir şekilde provoke ederek sokak olaylarına yol açabilecek davranışlardan kaçınılması gerekir.''

Olay ile İmralı'daki görüşme ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın başlattığı sürecin başarısızlığa götürülmesi arasında irtibat kuranlar bulunduğunu, bunda da gerçeklik payı olabileceğini belirten Arınç, ''Bu ve buna benzer olaylarla Türkiye'de bu sürecin engellenmeye çalışılması bir endişe kaynağıdır. Bu endişeye yol açmayacak biçimde bir cenaze töreni yapılması Türkiye'de yaşayan herkesin dikkat ve özen göstermesi gereken bir sorumluluktur. İçişleri Bakanlığımız ve ilgili birimler cenaze töreninin en güzel şekliyle yerine getirilmesi konusunda daha dikkatli ve özenli davranacaklardır'' değerlendirmesini yaptı.

Hükümet sürece dahil olur mu?

Arınç ilerleyen dönemde silahların bırakılmasıyla alakalı hükümetin ve Meclis'in sürece dahil olup olmayacağının sorulması üzerine de ''Çok açık söylüyorum, MİT Sayın Başbakanımız tarafından ne zaman çağrılırsa veya rutin olarak faaliyetleriyle ilgili bilgi sunar. MİT'in görevleri de kendi kanununda 30-40 seneden beri yazılıdır. Bir servis olarak, bir istihbarat örgütü olarak Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili, devletin güvenliğiyle ilgili konularda kanunun kendisine verdiği imkanları kullanır ve görevini yapar. Şimdi başlattığı, yani 'görüşme süreci' diyelim, MİT'in kendi kanununda, kendisine verilen görevleri yerine getirmesidir'' diye konuştu.

Arınç, şöyle devam etti:

''Şüphesiz Başbakanımızla görüştüğü zaman bu çalışmalarını kendisine sunmaktadır, Başbakanımızı bilgilendirmektedir. Bunun dışında hükümetimizin veya Sayın Başbakanımızın doğrudan sürecin içinde olduğunu bugün kimse iddia etmemelidir. Şüphesiz bu süreç bir şekilde ilerledikçe ve silah bırakmanın temin edilebileceği noktasında bir ümit belirdikçe siyasi güç de ondan sonra kendisini mutlaka bir tavır içinde bulacaktır.''

MHP barajın altında kalabilir

Sürece ilişkin olarak muhalefet partilerinin tutumlarını da değerlendiren Arınç, şunları kaydetti:

''Sayın Bahçeli, Sayın Oktay Vural veya onlarla birlikte hareket edenlerin dışında büyük bir topluluk, bu süreçten Türkiye'nin fayda görebileceğini, aslında bu süreci etkisiz hale getirmek amacıyla yapılacak pek çok provokasyonlar konusunda da uyarıcı öneriler bulunduruyor. Bu bizim için önemlidir. MHP'nin bu tavır içerisinde olmasını anlayışla karşılamak lazım. Onların çizgisinin bu olduğunu düşünüyorum ama böyle bir sürecin siyasi partiler açısından taşıdığı riskler var. Bu risklerden bir tanesi, bence en büyüğü MHP'yi ilgilendiriyor. Eğer süreç başarılı olursa MHP barajın altında kalabilir, karşı çıktığı sürece. Çünkü Türkiye'de herkes huzur istiyor, sükunet istiyor''

''Vural'dan beklenen bir davranış''

Arınç, ''Cinayetlerin ardından yaptığınız açıklamada üzüntü duyduğunuzu söylemiştiniz. Oktay Vural bugün yaptığı açıklamada, (Herhalde katılarak üzüntülerini bildirecektir) ifadelerini kullandı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna karşılık da ''Bu Oktay Vural'dan beklenen bir konuşmadır. Bizi hiç şaşırtmıyor'' dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA