• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arınç, yabancılara Konyaya anlattı
17 Aralık 2011 Cumartesi 20:41

Arınç, yabancılara Konya'ya anlattı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Konya'nın misafirperverliği, ikramı, güleryüzlülüğü, dostluğu, arkadaşlığı ile çok ünlü olduğunu belirtti.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Konya'nın misafirperverliği, ikramı, güleryüzlülüğü, dostluğu, arkadaşlığı ile çok ünlü olduğunu belirterek, ''İnşallah Türkiye, Konya'nın yaşadığı bereketi, sükuneti, huzuru, dostluğu, kardeşliği yaşasın" dedi.
Mevlana'nın 738. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri dolayısıyla Dedeman Konya Otel'de verilen yemeğe, Ürdün Başbakanı Avn El Hasavne, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, milletvekilleri, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yabancı ülkelerin devlet adamları ve çok sayıda davetli katıldı.
Arınç, burada yaptığı konuşmada, Şeb-i Arus nedeniyle bugün Konya'ya büyük bir ilginin olduğunu dile getirerek, ''Konya'ya yüksek yargıdan, bürokrasiden, işadamlarından, akademisyenlerden çok büyük bir akın var. Her yıl Şeb-i Arus büyük bir coşkuyla kutlanıyor'' dedi.
Konya'nın misafirperverliği, ikramı, güleryüzlülüğü, dostluğu, arkadaşlığı ile çok ünlü olduğunu anlatan Arınç, ''İnşallah Türkiye, Konya'nın yaşadığı bereketi, sükuneti, huzuru, dostluğu, kardeşliği yaşasın. İslam ülkeleri ve bütün dünya içinde bulunduğu huzursuzluklardan, çatışmalardan, kavgalardan ve terör musibetinden bir an önce kurtulsun. Dünyada Hazreti Mevlana'nın gösterdiği o güzel görüntüler içinde, dostluk ve kardeşlik içinde yaşayalım'' diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise konuşmasında "Aslında her an Şeb-i Arus'u yaşayarak dünyevi işleri yapıyor olsak belki de çok daha farklı bir dünyaya sahip olacağız" dedi.    
 
Davutoğlu, Mevlana'nın 738. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Dedeman Otel'de yaptığı konuşmada, her yıl Şeb-i Arus'un birçok şeyi hatırlattığını ve bu vesileyle bir tür manevi muhasebe yapıldığını ifade etti.    
 
Hazreti Mevlana'nın hemen hemen her beyitinde yaptığı muhasebenin tekrar tekrar yapıldığına ve Şeb-i Arus'un idrak edilmeye çalışıldığını ifade eden Davutoğlu, aslında semada yaşanan ve hissedilenlerin bir evrenin ateşini yaşayarak o evrenin içinde insanın kendini keşfetmesini sağlamak olduğunu söyledi.
 
Şeb-i Arus'dan sonra, mahviyeti ölümle birleştirdikten sonra herkesin işlerine dağıldığını belirten Davutoğlu, "Aslında her an Şeb-i Arus'u yaşayarak dünyevi işleri yapıyor olsak belki de çok daha farklı bir dünyaya sahip olacağız. Ama her sene bir araya gelip, bunu bir kez daha idrak edip bu şuuru dünyaya yaymak inancıyla tekrar selamlaşırız, konuşuruz, helalleşiriz" diye konuştu.
 
Bu yıl Hazreti Mevlana'nın "gel" davetine uyan, Türkiye'nin, başta Ürdün Başbakanı Avn El Hasavne olmak üzere çok değerli dostları olduğunu ifade eden Davutoğlu, son iki gündür İstanbul'da yapılan toplantılara katılan bakanların da farklı dinlerden, farklı kökenlerden hep beraber bugün Şeb-i Arus'u idrak edeceklerini söyledi.
 
Bu bakanlar için de farklı bir tecrübe olacağını dile getiren Davutoğlu, bakanların Konya'dan çok güzel hatıralarla ayrılacaklarına emin olduğunu kaydetti.
 
Davutoğlu, Balkanlardan, Asya'dan ve Avrupa'dan gelen misafirlerin de törenlere iştirak edeceğini belirterek, her yıl törenlere katılan ancak bu yıl katılamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da acil şifalar diledi.
 
Diğer taraftan Davutoğlu, yemek öncesinde Anemon Otel'in açılışına katıldı ve konuk Türkiye-Afrika Ortaklığı Bakanlar Konferansı katılımcısı bakanlarla birlikte Konya'nın tarihi ve turistik yerlerini gezdi. ...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA