• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arınç, Köşke geldi
04 Haziran 2013 Salı 12:39

Arınç, Köşk'e geldi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çankaya Köşkü'ne geldi. Bu kritik toplantıdan sonra Arınç, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili çok kritik mesajlar verdi.
Taksim'de başlayan ve ülke geneline yayılan olaylar için uzlaşma çabaları sürüyor. İlk olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Arınç'ın konuşmasında öne çıkan şu oldu: 'Bu eylemler haklıdır, meşrudur... Polisin tavrı olayları çığırından çıkartmıştır...'

İŞTE BÜLENT ARINÇ'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

-Şüphesiz Cumhurbaşkanımızla devam eden ve çok farklı boyut kazanan gösterilerle ilgili istişare için Sayın Abdullah Gül ile görüştüm.

ORTAK ARZU: SOKAKLARA GÜVEN HAKİM OLSUN

-Tansiyonun düşmesi, eylemlerin artık son bulması konusunda çoğu siyasetçi açıklamalar yaptı. Şu an ortak arzumuz huzur ve güvenin sokaklara hakim olması.

-İki gündür takip ettiğim kadarıyla şiddet ve vandallık içeren gösteriler düşme eğilimi göstermektedir. Biz de bu durumu sağduyu şeklinde takip ediyoruz. Gelişmelere bütünüyle hakim durumdayız.

"POLİS SON 5 GÜNDÜR SAĞDUYU DAVRANMIŞTIR"

-Polisin güç kullanımında zaman zaman aşırıya kaçması bir tepki uyandırmıştır. Ancak son 5 günde polis son derece hassas konumdadır, polisimiz sağduyu davranmıştır.

-Kışkırtmacıların karşısında polisimiz, yasalardaki görevlerini yerine getirmiştir.

"CUMHURİYET BU FARKLILIKLARLA KURULMUŞTUR"

-Kuşkusuz dünyadaki tüm toplumlarda olduğu gibi bizde de tabii farklılıklar var. Ancak Meclis tüm bu farklılıkları gözeterek açılmış, Cumhuriyet bu farklılıklarla kurulmuştur. Türkiye'nin en büyük zenginliği farklılıkları hoş görü içerisinde birarada tutuyor olmasıdır.

"HER KESİMİ KUCAKLAMAYA ÇALIŞTIK"

-90 yılda Türkiye'yi bu noktaya taşıyan da yine bu hoşgörüdür. Hükümet olarak bu hoşgörüye dayalı olarak hareket edip, her kesimi kucaklamaya çalıştık.

"BİZE OY VERMEYENLERİ KUCAKLAŞMAYA ÇALIŞTIK"

-İnsanların yaşam tarzları bizim için son derece önemlidir. Yaşam tarzımız nedeniyle ağır baskılar yaşamış insanlar olarak, büyük bir duyarlılık içinde olduk.

-Biz iktidar olarak, bize oy vermeyenleri anlamaya çalıştık. Kendi hassasiyetlerimiz yerine, ortak noktada buluşmayı vazife edindik.

"HERKES BİZİ TAKDİR ETMEK ZORUNDA DEĞİL"

-Toplumla inatlaşacak bir anlayışın içinde olmadık ve olamayız. Herkes bizi takdir etmek zorunda değil ancak biz onların da görüşlerine açığız.

-Meşru tepki gösterenler olayların bitmesini istiyor. Çevre duyarlılığını istismar edenler özellikle Ankara'da büyük hasar verdi.

"GÖSTERİLERİ HASSASÇA OKUYACAĞIZ"

-Bu olaylardan sonra Türkiye ekonomisi büyük yara aldı. Gösterileri doğru okumak için hassasız. Özeleştirilerimiz her zaman yapmaya hazırız, merak etmeyin!

-Uluslararası basının olağandışı ilgisiyle Türkiye hedefte...

MHP VE BDP'YE TEŞEKKÜR, CHP'YE ELEŞTİRİ

-MHP ve BDP'nin tavrını takdir ediyoruz. CHP'nin kışkırtıcı tavırları vardır. Kılıçdaroğlu, olayların yatışmasını sağlayacak bir dilin oluşmasını bekliyoruz. Anamuhalefet partisi üzerine düşeni yapacaktır.

- Vatandaşlarımız ve medyadadan sağduyu ve sabır bekliyoruz.

-Senaryoları boşa çıkaracak güce sahibiz. Haklı tepki koyan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

-Ağaçların oradan sökülmemesi üzerine vicdani bir çevre duyarlılığı ile yola çıkan olayların geldiği noktayı görmek, akıl sağlığı olan herkesin düşünmesi gereken konudur.

"TALEPLER HAKLI VE MAKULDU"

-Gezi Parkı eylemine başlayanlar makul ve haklı tepkilerini ortaya koydular. Ancak daha sonra olayın geldiği nokta farklı bir yerdi.

-Şiddetin dili ile konuşulmaya başlandığında haklı talepler geride kaldı. Ankara'da kaldırım taşlarını sökmek, otobüslere saldırmak suretiyle ağır hasar meydana gelmiştir. Esnaf da olaylardan etkilenmiştir.

"BİZ HERKESİN HÜKÜMETİYİZ"

-Herkesin emeği ile oluşan varlıkların, kamu malının bu şekilde zarar görmesi bu ülkedeki herkese yapılmış bir haksızlıktır.

-Biz herkesin hükümetiyiz. Sandıktan çıkan sonuçları doğru okumak için ne kadar hassas davrandıysak bugün de öyleyiz. Özeleştirimizi yaparız, kimsenin şüphesi olmasın.

POLİSE ELEŞTİRİ

-Aşırı güç gösterimiyle olay çığırından çıkmıştır. Kamu görevlisinin yanlışı olabilirz, soruşturma açarız.

"ÜSLUP ÇOK ÖNEMLİ AMA..."

-Üslup herkes için çok önemli. Türkiye'ye karşı kullanacağımız üslup kucaklayıcı olmalı... Kullanılacak üslubun ayrıştırıcı olmaması lazım... Ancak üsluba takılıp olayları meşru göstermek yanlıştır.

ARINÇ'TAN İLK AÇIKLAMA

Görüşmeden çıkan Bülent Arınç ilk olarak şu açıklamayı yapmıştı:

- Düşüncelerimizi paylaştık. Cumhurbaşkanı'na çok teşkkür ediyorum.

- Sayın Cumhurbaşkanı ile olumlu bir görüşme yaptık, talimatları aldık.

- Şu anda Sayın Bahçeli'nin grup konuşması var onu da etkilemek istemiyorum ve saat 12:00'de açıklama yapacağım.

-Türkiye'nin son günlerde yaşadığı olaylarla ilgi yapabileceklerimizi kendileri bize söyledi. Cumhurbaşkanının devletin işlemesiyle ilgili sorumluluk var.

-Devlette nezaket dili vardır. Talimat almak emirlerini almak kullanılan bir lisandır. Bunları başka maksatlarla düşünmemek gerekir.

-Cumhurbaşkanı tüm kurumlarını düşüncelerini iletebilir. Ama emir kelimesinden saygıdan başka bir anlam taşımayın lütfen. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA