• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Argun "ÖSYM sınıfta kaldı"
26 Nisan 2011 Salı 17:32

Argun "ÖSYM sınıfta kaldı"

Mazlumder Konya Şube Başkanı Derviş Argun YGS-LYS sınavları ve Danıştay'ın Meslek Lisesi öğrencilerine üniversiteye girişte verilen ek puanı iptal etmesine ilişkin açıllama yaptı.

Mazlumder Konya Şube Başkanı Derviş Argun YGS-LYS sınavları ve Danıştay'ın Meslek Lisesi öğrencilerine üniversiteye girişte verilen ek puanı iptal etmesine ilişkin açıllama yaptı. İşte Argun'un açıklamaları;

"Türkiye’de sınav hizmetlerini yerine getirmekle ÖSYM görevlendirilmiştir. Gerek öğrencilere yönelik gerekse kamu personeline yönelik sınavlar yıllardır bu merkez tarafından yerine getirilmektedir.

Astronomik bütçesi, yüzlerce çalışanı ve özel kadrolarıyla mazereti olmayacak imkânlara sahip bu merkez, son yaptığı sınavlarda hep sınıfta kalmakta ve eline yüzüne bulaştırmaktadır.

Önce YGS de şifreli sorular tartışması gündeme gelmiş ve bu iddialar halen netliğe kavuşturulmamıştır. İddialar doğrumudur? Doğru ise müsebbipleri kimlerdir? Nasıl böyle bir işe cesaret etmişler, kiminle ya da kimlerle işbirliği yapmışlardır? İddialar doğru değilse şu saate kadar neden kamuoyunu tatmin eden net bir açıklama yapılmamıştır?

Sonra ALES. Elinde bulunan gelişmiş imkânlara rağmen hatalı baskı ve yetersiz soru kitapçığı nasıl söz konusu olmuştur? Hatanın kabul edilmesi, uğranılan hayal kırıklıklarını geri getirecek midir? Eksik olan nedir, yanlışları yapanlar kimlerdir?

Şimdi de LYS. Yanlış eğitim- öğretim sisteminin sonucu olarak büyük anlamlar yüklenen, yıllardır öğrencilerin hazırlanmaktan halsiz düştüğü bu sınava başvurunun ertelenmiş olması, YGS nin sonuçlarının açıklanmamış olması kim bilir kaç öğrencinin motivesini olumsuz etkileyecektir? Kaç anne- baba zorluklarla ödediği dershane ücretlerinin karşılığını alamamış olduğunu düşünecek ve özgüven kaybına uğrayacaktır?

Kimsenin, milyonlarca insanın beden ve ruh sağlığını etkileyecek, ekonomisini sarsacak, zaman kaybına sebep olacak böylesi yanlışlar yapmaya hakkı yoktur.

Mazlumder, bu yanlışların sorumlularının derhal bulunmasını ve öğrencilerin mağduriyetine meydan verilmeden sınav takviminin adil- objektif ve şüphelerden uzak şekilde işletilmesini beklemektedir.

Danıştay’ın, teknik lise mezunlarının daha önce tek sınavla girebildiği Teknoloji Fakültelerine bundan sonra lisans yerleştirme sınavı puanının geçerli olmasına karara vererek 2 ay içinde ikinci bir sınava ve hazırlıksız olarak girmelerine sebep olması ayrı bir hukuk katliamıdır. Hem meslek liselilerin normal liselilerle aynı kat sayı uygulamasını normal liselilerin aleyhine olacağı gerekçesi ile iptal edeceksiniz. Hem de  teknik liselilere kendi branşlarında verilen avantaj uygulamasını iptal edeceksiniz. Bu karar da, hukuk- adalet ve eşitlik var mıdır?

Yargının, eğitim sistemine bu kadar müdahale etmeye hakkı yoktur. Ve sınavlara sadece günler kala verilen kararla eğitim yap- boz haline getirilmemeli bu yanlışlığın önüne geçilmelidir."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA