• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Araştırma 6 Müslüman ülkesinde yapıldı
12 Temmuz 2012 Perşembe 10:26

Araştırma 6 Müslüman ülkesinde yapıldı

Uluslararası araştırma şirketi Pew, 6 Müslüman ülkenin demokrasi ve komşulara bakışını araştırdı. Araştırmaya göre, demokrasiye en çok Türkiye hizmet ediyor. Erdoğan ise en popüler lider.

ABD merkezli araştırma şirketi Pew, nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Tunus’ta, demokrasiye bakışı araştırdı. Mart ve nisan aylarında her ülkede ortalama 1000 kişi ile görüşerek hazırlanan ankette Arap Baharı’ndan bir yıl sonra Ortadoğu’da demokrasiye bakışın nasıl şekillendiği irdelendi. İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları:
 
YÜZDE 71 DEMOKRASİ İSTİYOR
 
-  Türklerin yüzde 71’i yönetim şekli olarak demokrasiyi tercih edeceklerini söylüyor.
-  Türkler için demokrasinin en önemli üç unsuru şöyle:
 
Yüzde 74’ü için gelişmiş ekonomi
Yüzde 73’ü için özgür seçimler
Yüzde 71’i için zengin ve fakir arasındaki uçurumun az olması
 
YASALARDA KURAN’A BAKILSIN
 
-  Araştırmada Türklerin yüzde 17’sinin kanunların sıkı şekilde Kuran’a bağlı olması gerektiğini düşündüğü ortaya çıktı. Bu oran geçen sene yapılan araştırmada yüzde 8 idi. “Kanunlar İslam’ın değerlerini takip etmeli” diyenlerin oranı yüzde 44 iken “Kuran’dan etkilenmemeli” diyenler ankete katılanların yüzde 27’sini oluşturuyor. Kanunların, Kuran’ın kurallarına göre hazırlanması gerektiğini düşünenlerin oranı Pakistan’da yüzde 82, Ürdün’de yüzde 72, Mısır’da yüzde 60, Tunus’ta yüzde 23, Lübnan’da yüzde 17.
 
İSLÂM’IN SİYASETTE ROLÜ

-  Türklerin yüzde 64’ü İslam’ın siyasette büyük ve pozitif bir role sahip olduğunu düşünüyor. Yüzde 57’si bunun iyi bir şey olduğuna inanırken, İslam’ın siyasette büyük bir role sahip olmasının kötü olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 33. Ürdünlülerin yüzde 46’sı, Lübnanlıların da yüzde 36’sı İslam’ın siyasette büyük bir role sahip olmasının kötü bir şey olduğuna inanıyor.

-  Türklerin yüzde 15’i demokratik olmayan bir hükümetin de kabul edilebilir olduğunu düşünüyor.
 
TÜRKİYE LİDERLİK YAPIYOR
 
-  Araştırmanın gerçekleştirildiği Mısır, Ürdün, Lübnan ve Tunus, Ortadoğu’da demokrasiye en çok Türkiye’nin hizmet ettiğini düşünüyor. Mısırlıların yüzde 78’i, Ürdünlülerin yüzde 70’i, Lübnanlıların yüzde 49’u, Tunusluların yüzde 74’ü Türk hükümetinin, Ortadoğu’da demokrasi için iyilik yaptığını söylüyor. Pakistanlılar ise demokrasi için en çok Suudi Arabistan hükümetinin katkıda bulunduğuna inanıyor. ABD ve İsrail hükümetlerinin ise Ortadoğu’da demokrasinin teşviki için uğraştığına inanmıyorlar.
 
ESAD’A DESTEK YÜZDE 11
-  Araştırmaya katılan ülkelerin en popüler lideri ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ın popülaritesi yüzde 65. Erdoğan’ı yüzde 58 ile Suudi Arabistan Kralı Abdullah, yüzde 39 ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, yüzde 11 ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad takip ediyor. Beşar Esad’ı en destekleyen ülke yüzde 42 ile Lübnan. Türklerin ise sadece yüzde 10’u Esad’ı destekliyor.

-  Türklerin yüzde 57’si ekonominin iyi olduğunu düşünüyor. Geçen sene bu oran yüzde 49 idi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA