• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Araplar çocuklara Erdoğan adını veriyor
08 Haziran 2010 Salı 13:51

Araplar çocuklara Erdoğan adını veriyor

Arap dünyasında yüzünüzü hangi tarafa çevirirseniz çevirin, ya Türk bayrağı, ya başbakan Erdoğan'ın resmini ya da Türkçe ifadeler görmemeniz neredeyse imkansız
Arap dünyasının en popüler ismi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Şu günlerde doğan hemen her çocuğa "Erdoğan" adı veriliyor. Filistin sokakları başta olmak üzere hemen hemen tüm Arap dünyasındaki sokakları ya Türk bayrağı, ya başbakan Erdoğan'ın resmi ya da Türkçe ifadeler süslüyor... Arap kıyafetleri de olmasa buraları Türkiye'den ayırt etmeniz neredeyse imkansız...

Alman gazetesi Silke Mertens, liberal eğilimli Financial Times Deutschland gazetesinde konuyla ilgili gözlemlerini şöyle aktarıyor;

"Yardım Filosu"na Saldırıldığından Bu Yana Türk Başbakanı Erdoğan, Filistinliler Nezdinde Hiç Olmadığı Kadar Seviliyor

Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan etkilenen baba Mahmud Sorob, üç oğlunun adını değiştirerek en büyüğüne (26) Tayyip, ortancaya Recep ve 18 aylık küçük oğluna Erdoğan adını verme kararı aldı.

Türk Başbakanına hayran olduğunu söyleyen baba, "O bütün Arap liderlerin hepsinden cesur. O, İsrail'e tek başına karşı çıkıyor." diye konuşuyor. Küçük oğlunun adının Erdoğan'ın Filistinliler için yaptıklarını ebediyen hatırlatacağını söyleyen Sorob, Türkiye'nin Hamas tarafından yönetilen Gazze'deki blokajı kırmak isteyen dayanışma filosu için hiçbir ülkenin yapmadığı kadar destek verdiğini söylüyor. Türk öncü gemisi Mavi Marmara'nın yolcuları bir hafta önce İsrailli askerlerle şiddetli bir çatışma yaşamışlardı. Sekiz Türk ve bir ABD vatandaşı ölmüştü.

GAZZE'DE ŞEHİDLER İÇİN TAZİYE ÇADIRI

"Onların kanı bizim kanımız." diyen Sorob, ölen Türkler için Gazze Şeridi'nin güneyindeki sahilde bir taziye çadırı kurmuş. Kendisi ise ailesiyle hemen yanı başında teneke çatılı bir yoksul evinde yaşıyor. Plajda çadır ve şemsiye kiralayarak geçimini temin etmeye çalışan Sorob, İsrail'in blokajı olmasa ve Mısır da buna uymasa yeniden iş bulabileceğini, fabrikaların çalışacağını söylüyor.
Sorob artık yeniden umut besliyor. O, şimdi herkesin gözleri Gazze'deki sefalete çevrildiği için Erdoğan'ın başarılı olacağından emin. Daha çok gemi gelecek ve Ankara'dan İsrail'e daha çok eleştiri yağacak. Orta Doğu'nun en büyük cezaevinde birçokları Sorob gibi düşünüyor. Türkler, başlarında Erdoğan'la birlikte Akdeniz'in yoksul, tozlu sahil şeridinin yeni kahramanları. Uzun süre İsrail'in tek Müslüman müttefiki olan Türk devleti, Kudüs'le dostluğa son verdi. Ilımlı İslamcı Erdoğan, Batı'ya sırtını döndü ve Müslüman dünyasına yöneldi. Tam da kendisinin İsrail karşıtı söylemleri ve Hamas'a övgüleri onu özellikle popüler yapıyor.
Özgürlük özlemi son dönemde, bir haftadan beri Gazze'nin her yerinde görülen üzerinde beyaz ay-yıldızın olduğu kırmızı bayraklarla yansıtılıyor. Kiminin arabasında, kiminin evinde, kiminin teknesinde... Türk bayrağı artık Gazze'de her yerde.

ERDOĞAN'IN TİŞÖRTLERİ KAPIŞILIYOR

Gazze'nin merkezinde hatıralık satan Abu Dayyah, son 35 yılda geçen hafta olduğu kadar çok Türk bayrağı satmadığını söylüyor. Yeni basılan, Erdoğan'ın resmi bulunan tişörtler de kapışılıyormuş. Hükûmetin daha yeni 500 adet sipariş verdiğini söyleyen Dayyah, "Erdoğan'ı seviyoruz. O, sadece sözle değil icraatlarıyla da bizi destekliyor." diye konuşuyor.

KIZLARA TÜRKİYE ADI VERİLİYOR

Arap medyası daha şimdiden Türk hükûmet Başkanının bizzat Gazze'ye geleceğini yazdı. İsrail için bir kâbus anlamına gelecek olan bu ziyaret, Mahmud Sorob için en büyük olay olurdu. Sorob, "Tabii ki onu davet ederim." diyor. Erdoğan'ın posterinin ve çok sayıda Türk bayrağının bulunduğu çadırıyla Boğaz'dan gelecek ziyaretçiye en iyi şekilde hazırlanmış bulunuyor. "Onun için bir dana bile kurban ederim." diyen çok çocuk sahibi Filistinli, bir sonraki kızının adını "Türkiye" koyacağını söylüyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA