• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arap baharında Erdoğana sevgi seli
13 Eylül 2011 Salı 11:52

Arap baharında Erdoğan'a sevgi seli

Başbakan Erdoğan dün gece yarısı vardığı Kahire'de kendisini saatlerce bekleyen Mısırlılar tarafından "İkinci memleketi Mısır'ın kahramanı" pankartlarıyla karşılandı..
Başbakan Erdoğan dün gece yarısı vardığı Kahire'de kendisini saatlerce bekleyen Mısırlılar tarafından "İkinci memleketi Mısır'ın kahramanı" pankartlarıyla karşılandı... Gezi kapsamında Gazze'ye gitmeyeceğini açıklayan Erdoğan "Fakat En kısa zamanda gitmenin hasreti içindeyim" diye konuştu... Erdoğan "Tahrir Meydanı'nın yanı başındaki Arap Ligi'nde konuşacağım ve mesajlarımı Mısırlı kardeşlerimizle birlikte bütün dünya dinleyecek" dedi
 
Britik "Arap Baharı" turunun ilk durağı Mısır'da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Binlerce Mısırlı, Başbakan Erdoğan'ı havaalanında sloganlar, dev afişler, bayraklar ve şarkılarla saatlerce bekledi. Erdoğan, kendisini havaalanında karşılayan binlerce Mısırlının talebini geri çevirmeyerek kısa bir konuşma yaptı. "Selamünaleyküm" diyerek Mısırlıları selamlayan Erdoğan, Arapça kısa bir konuşma yaptı. Erdoğan, Arapça olarak "Selam olsun Mısır halkına, Mısır gençliğine teşekkürler" dedi. Başbakan Erdoğan'ı karşılamak için havaalanına gelmek isteyen yüzlerce Mısırlı ise güvenlik nedeniyle havaalanına sokulmadı. Erdoğan'ın güzergahındaki yolların her iki tarafında binlerce Mısırlı Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu. Erdoğan, Kahire Havaalanı'nda Mısır Başbakanı Essam Sharaf tarafından karşılandı. Erdoğan'ın uçağında eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal, kızı Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de vardı.

UZUN BEKLEYİŞ
Erdoğan'ı saatlerce bekleyen kalabalık, "Erdoğan ikinci memleketi Mısır'ın kahramanı", "Mısır halkı Türkiye halkıyla birlik istiyor", "Mısır ve Türk halkı tek bir yumruk", "Mısır halkı Erdoğan'ı selamlıyor", "Teşekkürler Erdoğan", "Mısır-Türkiye ele ele birlikte ablukayı kıracak" pankartları açtı. Mısırlılar Erdoğan için "İslam'ın kurtarıcısı", "Allah'ın azizi" sloganları attı. Bu arada Mısırlıların bugün düzenlenecek ve Başbakan Erdoğan'ın konuşma yapacağı Suriye konulu Arap Birliği toplantısı sırasında, toplantının yapılacağı binanın önünde Başbakan Erdoğan için büyük bir gösteri yapacakları öğrenildi. Erdoğan, Türkiye'den hareket etmeden önce düzenlediği basın toplantısında ise gezisine dair detaylar verdi. Mısır, Tunus ve Libya'yı kapsayan Bir gazetecinin, "Gazze'ye gidecek misiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, "Şu anda Gazze ile ilgili ziyaretim sözkonusu değil. Fakat Gazze ile ilgili ziyaret özlemimin olduğunu söylemek isterim. En kısa zamanda Gazze'yi ziyaret etmenin hasreti içindeyim" dedi. Erdoğan, "Tahrir Meydanı'nda konuşma yapacak mısınız?" sorusunu, şöyle yanıtladı: "Tahrir Meydanı'nı hemen yanı başında Arap Ligi'nde konuşacağım. Tahrir Meydanı'nda tarafımdan yapılacak bir konuşma oradaki herhangi bir tahrike neden olabilir. Biz bu görüşmelerimizi, konuşmalarımızı tabi ki Mısır'ın geleceğini sıkıntıya sokmadan ve Mısır'daki yeni dönüşüm, değişim sürecini gerek Arap Ligi'nde yapacağımız konuşmayla ki bunu bütün televizyonlar verecek. Tüm Mısırlı kardeşlerimiz vereceğimiz mesajları dinleyeceği gibi dünya da bunu takip edecek" yanıtını verdi. Başbakan Erdoğan, "İnsani yardım götüren gemiye saldırmanın savaş nedeni olduğunu söylediniz. Bundan sonra benzer tutumla karşılaşılırsa Türkiye'nin tavrı ne olacak?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Bu tür bir insani yardımı nereye götürürsek götürelim, böyle bir müdahale yetkisini sahip değilsiniz. İsrail böyle bir vahşeti işlemiştir. Şimdi de bu yanlışın bedelini ödemekle karşı karşıyadır. Türkiye'nin problemi ne İsrail halkıyladır ne ülkemdeki Musevi vatandaşlarımladır. Türkiye'nin problemi İsrail'in çelişkiler yaşayan yönetimiyledir. Ve İsrail bizden özür dilemedikçe, şehitlerimizin ailesine tazminat ödemedikçe, Gazze'ye ambargoyu kaldırmadıkça bizden normalleşme beklemesin."

KALABALIK ALANA SIĞMADI
Kahire Havaalanı'na saatler öncesinden gelen binlerce Mısırlı Erdoğan'ın uçağının inişini şarkılar söyleyerek bekledi. Bazı Mısırlılar Erdoğan posterlerini öperken yüzlerce kişi de güvenlik nedeniyle havaalanı bölgesine sokulmadı. Erdoğan'ı karşılayanların taşıdıkları "Mısır ve Türk halkı tek bir yumruk", "Mısır halkı Erdoğan'ı selamlıyor", "Mısır-Türkiye el ele birlikte ablukayı kıracak" yazılı pankartlar dikkat çekti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA