• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Araç sahipleri dikkat!
14 Kasım 2015 Cumartesi 14:11

Araç sahipleri dikkat!

Ticari araçların zorunlu trafik sigortalarında artık isteyen istediği fiyatı belirleyemeyecek.
Ticari araçların zorunlu trafik sigortalarında artık isteyen istediği fiyatı belirleyemeyecek. Vista Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Yetkilisi Nuh Gökmen, araç sahibi olan vatandaşların maddi anlamda menfaatlerine yarasın diye oluşturulan taban fiyat uygulamasının pratikte karşılaşabilecek somut sorunlar olacağını söyledi.
 
Ticari araçların zorunlu trafik sigortalarında artık isteyen istediği fiyatı belirleyemeyecek. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF)'nun Hazine Müsteşarlığı’na yaptığı başvuru sonucunda artık tavan fiyat uygulamasına geçildi.  Vista Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Yetkilisi Nuh Gökmen, uygulamanın detayları hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Sigorta şirketlerinin poliçelerde uyguladığı limitler, SBM’nin “Trafik Poliçe WS” “Trafik Poliçesi Yeni Teklifi” ve “trafik Poliçesi Yenileme Teklifi” fonksiyonlarında sağlanacak kontroller ile karşılaştırılacağını belirten Vista Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Yetkilisi Nuh Gökmen, “Şirketler, gönderilen brüt prim tutarının azami brüt prim tutarını geçtiği durumlarda ‘’Gönderilen prim miktarı aşmaktadır. Azami tutar …… TL’dir. Hizmet isteği reddedildi. Lütfen uyulmamış kurallar listesini kontrol edin.’’ şeklinde azami tutar hata mesajı ile karşılaşacak” dedi.
 
FİYATLARDA VERGİ, SGK, KOMİSYON PAYLARI DA DAHİL
 
Böyle bir uygulama ile birlikte trafik kazası olmayan araçlar için daha düşük fiyatlandırmanın olmasının yanı sıra serbest piyasa ile birlikte farklı fiyatlandırmalar yapan sigorta şirketlerinde ise tavan fiyat uygulaması olacağını belirten Gökmen, Verilen tavan fiyatlarda vergi, SGK, komisyon gibi payların dahil edilmiş olacağını söyledi.
 
UYGULAMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
 
Teorik olarak araç sahibi olan vatandaşların maddi anlamda menfaatlerine yarasın diye oluşturulan bu uygulamanın pratikte karşılaşabileceği somut sorunlar olacağını ifade eden Gökmen,  “Tavan fiyat uygulamasıyla birlikte “Alındığı yıl kazaya karışan kusurlu araçların bir sonraki yıl poliçe yenilemeleri için alınan fiyat tekliflerinin tavan fiyatın üzerinde kalması, İstanbul, Ankara, İzmir gibi kaza araç ve kaza yoğunluğu olan illerde aracın alındığı ilk yıl kazaya karışmamış olsa bile devam eden yıllarda aynı dönem içinde birden fazla kusurlu olduğu kazaya karışması, Aynı araç sahibinin aracıyla peş peşe 2 ve daha fazla yıl aralığında kusurlu olduğu trafik kazasına karışması, Yaşı 30 ve daha altında olan araç sahiplerinin aracı aldığı yıl veya devam eden yılda aynı yıl içinde 2 ve daha fazla kusurlu olduğu trafik kazasına karışması, Genellikle terör tehdidi nedeniyle Güneydoğu illerinde ikameti bulunan veya araç plakası o bölge plakası olan araç sahipleri bu uygulamayla birlikte ilgili sigorta acentesi tarafından sahip olduğu araca yönelik trafik sigorta teklifi oluşturulmak istendiğinde sistem tarafından yukarıda verilen , “ Gönderilen prim miktarı aşmaktadır. Azami tutar …… TL’dir. Hizmet isteği reddedildi. Lütfen uyulmamış kurallar listesini kontrol edin.’’  Şeklinde hata ekranıyla karşılaşılacağı için bu sefer araç sahibine sistem izin vermeyeceği için hiçbir şekilde poliçe düzenlenememe durumuyla karşılaşılacaktır” diye konuştu.
 
SİGORTA ŞİRKETLERİ BİLGİLENDİRİLMELİ
 
Uygulamanın teorikte güzel düşünüldüğünü belirten Gökmen, “Uygulamada karşılaşılabilecek olası problemlerin çözümü ise ancak ülkemizde faaliyet gösteren tüm sigorta şirketi temsilcilerinin bu konuyla ilgili bilgilendirilmesi varsa kendilerinin çözüm önerilerinin alınması ve sonrasında ortak akıl ile alınan kararın uygulanması şeklinde olması gerekir. Yoksa çözüm diye üretilen hal kendinde çözümsüzlük sarmalına dönüşebilecektir” şeklinde konuştu.
 
DÜZENLEME SONRASI AZAMİ BRÜT PRİM MİKTARLARI
 
Yapılan düzenleme ile; Kamyon Azami Brüt Prim 6 bin TL, Kamyonet Azami Brüt 2 bin TL, Minibüs Azami Brüt Prim 3 bin 300 TL, Otobüs (Sürücü dahil 18-30 koltuk) 5 bin 700 TL, Otobüs (Sürücü dahil 31 ve üstü koltuk) 17 bin 700 TL, Taksi 5 bin 400 TL olarak belirlenen tavan fiyatlar uygulanacak olup, kazası olmayan araçlar içinde daha düşük fiyatlandırma yapılabilecek.
 
İSMAİL POÇAN 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA