• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Apartman altı fırınlar taşınıyor
21 Nisan 2012 Cumartesi 12:21

Apartman altı fırınlar taşınıyor

Büyük tehlike oluşturan bina altı fırınlar müstakil alanlara taşınacak. Fırıncılar odası, çalışma başlattı.

Bina altında bulunan fırınların yapılacak mevzuat değişikliği ile yıl sonuna kadar müstakil alanlara taşınması gündemde.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu, binaların altında yer alan fırınların taşınmasıyla ilgili çalışma yürütüyor. Federasyon'un Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, bina altındaki fırınların tehdit oluşturduğunu, müstakil alana taşınmaları konusunda mevzuat değişikliği için İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ile ortak hareket edeceklerini açıkladı.

24 BİN FIRIN VAR

Balcı'nın verdiği bilgilere göre Türkiye'de 24 bin dolayında fırın bulunuyor. Bunun yaklaşık 15-16 bini binaların altlarında yer alıyor. Yani Türkiye genelinde her 10 fırından 7'sinin üzerinde konut ya da işyeri bulunuyor. Konuyla ilgili genel müdürlük yetkilileriyle ön görüşmeler yapıldı. Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, federasyon olarak ana gündemlerinde bu konunun yer aldığını, yıl sonuna kadar düzenlemenin tamamlanmasını amaçladıklarını söyledi.

2010 yılında yapılan düzenlemeyle büyükşehir belediyesi ile nüfusu 100 bini geçen belediye sınırlarında açılacak ekmek fırınlarının müstakil binalarda hizmet vermesinin karara bağlandığını hatırlatan Balcı, yönetmelikte değişiklik yapılması gerektiğini belirtti. 100 bin nüfus sınırının kaldırılıp, tüm yerleşim birimlerinin kapsanması gerektiğini vurgulayan Balcı, geçmişte ruhsat alarak bina altında hizmet veren fırınlara yönelik de düzenleme gerektiğini ifade etti. Balcı, altında fırın bulunan binaların daha çabuk çöktüğüne de dikkat çekti. Yönetmelik çalışması kapsamında başka hangi konuların yer alabileceğinin sorulması üzerine ülkede ihtiyacın üzerinde fırın bulunduğunu belirten Balcı, nüfusa oran esas alınarak fırın sayısına sınır getirilebileceğini söyledi.

EKMEKTE HİLE İDDİASI

Fırıncılar Federasyonu Başkanı, "ekmekte boya kullanılıyor'' iddialarına da değindi. Bu ifadelerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Halkın kafasını karıştırmaya, onları tedirgin etmeye kimsenin hakkı yok.'' dedi.

Balcı, bu kişiler hakkında federasyonun yasal işlem başlatacağını söyledi. Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği'nin tüm gıda maddelerindeki katkı maddelerini kapsadığı gibi ekmekteki katkı maddelerini de kapsadığını belirten Balcı, bu yönetmelikte hangi katkı maddesinin ne kadar kullanılacağının, hangi katkı maddelerinin de kullanılmayacağının belirlendiğini kaydetti.

Balcı, 2011-2012 yılları arasında yapılan denetimlerde, sadece bir işletmede una boya katıldığının tespit edildiğine dikkat çekerek, "Bu işletmede katkı maddesi olarak gıda boyası katıldığı görülmüştür. Buna dönük de gerekli işlemin yapıldığını biliyoruz. Bunun sağlık açısından hiçbir zararı yok. Bir tek insanımızı yanıltmış oluruz bu boyayı kullanırsak, yani insanımız kepekli ekmek tüketirken beyaz ekmek tüketmiş olur, kepek görünümlü beyaz ekmek tüketmiş olur.'' dedi. Balcı, "son günlerdeki bal, süt, et gibi birçok gıda maddesine yönelik iddiaları nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine de son düzenlemeyle ayıplı ürün üreten işletmeleri bakanlığın ilan ettiğini, bu uygulamayı desteklediklerini, verilebilecek en iyi cezanın da zaten bunu ilan etmekten geçtiğini söyledi.
 
Zaman
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA