• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AÖF öğrencileri bütünleme istiyor
09 Mart 2013 Cumartesi 12:00

AÖF öğrencileri bütünleme istiyor

Açıköğretim'de bütünleme sınavının kaldırması 1 milyon 330 bin açıköğretimli öğrenciyi ayağa kaldırdı.

Açıklanan sınav sonuçları sonrası bütünleme sınavına talepler yeniden gündeme gelirken, YÖK, bütünleme sınavının AÖF’de olmayacağını belirten yazıyı Anadolu Üniversitesine gönderdi.

Anadolu Üniversitesi'nin Açıköğretim programlarında bütünleme sınavını kaldırması 1 milyon 330 bin Açıköğretimli öğrenciyi ayağa kaldırdı. Öğrenciler, bütünleme sınavının kaldırılması nedeniyle mağdur olduklarını dile getirdiler. Öğrenciler, YÖK’ün bütün üniversitelere bütünleme hakkı tanımasına karşın açıköğretimlilere ayrımcılık yapıldığını iddia ettiler. Sosyal medyada seslerini duyurmak isteyen öğrenciler YÖK ve Anadolu Üniversitesini ’de faks ve mail yağmuruna tuttular.
 
‘AÖF’DE BÜTÜNLEME YOK YAZISI GELDİ’
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim biriminde çalışan yetkililerden aldığımız bilgiye göre, Üniversite’nin günümüz itibariyle Türkiye’de 1 Milyon 330 bin öğrencisinin bulunduğu hatırlatıldı. 13 Şubat 2013 tarihinde YÖK tarafından üniversiteye bir yazı geldiğini belirten yetkililer, ‘‘YÖK kararı ile AÖF’de artık bütünleme olmayacak’’ şeklinde açıklama yaptı.
 
İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR
Öğrenciler ise sosyal medyada haklarını aramaya devam ediyor. AÖF öğrencileri, YÖK'ün tüm üniversitelerde bütünleme sınavı yapılması kararına karşın ellerinden alınan bütünleme hakkının geri verilmesi için imza kampanyası da başlattı. Sınav sisteminde bütünleme sınavlarının kaldırılmış olması özellikle askerlikle ilgili bağlantısı olan açık öğretim öğrencilerini kara kara düşündürmeye yetti.
Öğrenciler başlattığı imza kampanyasında şunları kaydetti:
 
‘‘YÖK’ün 22.06.2012 Tarih ve 5854-27380 sayılı kararı uyarınca 2011-2012 eğitim döneminden itibaren tüm üniversitelerin öğrencilerine Bütünleme Sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirilmiş fakat görülen üzere Anadolu Üniversitesi yetkilileri bunun olamayacağını belirterek bütünleme sınavı yapmayı düşünmemektedir. AÖF öğrencileri olarak bizler, bir çoğumuz maddi imkânsızlıklar neticesinde örgün bir eğitim görememekte ve hem çalışıp hem okumak zorundayız. Eve çoğu zaman geç saatlerde yorgun argın gelmekte ve derslerimize çalışmakta zorlanmaktayız. Bunun üstüne Anadolu Üniversitesi Senatosu, YÖK’ün bize tanıdığı bütünleme sınavı hakkını vermemekle bizleri derslerimizi geçememe riskiyle karşı karşıya bırakmakta ve zaten kısıtlı olan imkânlarımızı daha çok zorlamaktadır.
 
Bu sebeplerden ötürü YÖK’ün “Tüm Üniversitelerde Bütünleme sınavı yapılması” hususunda aldığı karardan Anadolu Üniversitesi Senatosunun zorluluğu gerekçe göstererek vazgeçmemesini temenni ediyoruz. İlgili ve Yetkili olan kurum ve kuruluşların bu hakkımızdan edilmemizin önüne geçmesini bekliyoruz. Mağduriyetlerimizin giderilmesi ve YÖK’ün aldığı karar uyarınca kredili sistem öğrencilerine de 2012-2013 eğitim yılında da ve sonraki eğitim yıllarında da ( Güz ve Bahar Dönemlerini Kapsayan ) bütünleme sınavlarının yapılmasını sizlerden rica ediyoruz.’’
 
SAMİ GEDİZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA