• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antik tiyatroda kazı çalışmaları başladı
26 Ekim 2010 Salı 11:23

Antik tiyatroda kazı çalışmaları başladı

Konya'nın Seydişehir ilçesi Bostandere Beldesinde Roma dönemine ait Vasada Antik Tiyatrosu'nda kazı çalışması başlatıldı
Konya'nın Seydişehir ilçesi Bostandere beldesinde, Roma dönemine aitVasada Antik Tiyatrosu'nun turizme kazandırılması için kazı çalışmasıbaşlatıldı.

1968 yılında su deposu yapımı için başlatılan kazıdaortaya çıkan antik tiyatro, bölgede antik bir kentin olduğunu da ortayaçıkardı. Geçmişte 10 bin kişinin yaşadığı düşünülen antik kentte ilkolarak tiyatro alanının turizme kazandırılması hedefleniyor. Çalışmaları Konya Arkeoloji Müzesi'nden Kazım Mertek ve Lütfü Öner eşliğinde 10kişilik bir ekip yürütüyor.
Bin 249 nüfuslu Bostanderebeldesinin Belediye Başkanı Turan Koyuncu, beldelerinin adının artıkturizmle anılmasını istediklerini söyledi. Bu alanın gün yüzüneçıkmasıyla bölgede turist hareketliliği yaşanacağını belirten Koyuncu,"Antalya'dan Kapadokya'ya giden turistler yol güzergahlarındaki tarihimekana uğrayabilirler. Antik tiyatro hem beldenin kalkınmasına büyükfayda sağlayacak hem de turizm gelişecek. Kazanacağımız geliri de yineturizme harcayacağız" dedi.

Kazı Başkanı Arkeolog Kazım Mertek,bulunduğu 42 yıldan bu yana hiçbir çalışmanın yapılmadığı antiktiyatronun çok tahrip edildiğini söyledi. Mertek, "Bu yıl çıkan az birödenekle burada önce temizlik çalışması yapıyoruz. Şu anda oturmasıraları, 'Kavea' dediğimiz kısım ve mevcut taşlarını tamamen ortayaçıkarıyoruz. Daha sonra buranın haritası ve rölevesi çıkarılacak. Ödenek ayrılırsa bu taşların orijinaline uygun olarak sonradan oturma sıraları ilave edilebilir, orkestrasını, sahnesini tamamen açarız.

Burayı turizme kazandırmaya uğraşacağız. Kapadokya yolu üzerinde olması buranın önemini daha da artırıyor" diye konuştu.

Tiyatrodan ayrı antik şehir bulunan alanda yapılacak detaylı kazılarda daha ilginç yapıtlarla karşılaşabileceklerini ifade eden Mertek,"Oturma sıralarına baktığımızda tiyatronun yaklaşık 2 bin kişiye hitapettiğini görüyoruz. Bu da kentin nüfusunun yaklaşık 10 bin kişi olduğunu gösteriyor. Ödenek verildiği taktirde biz elimizden gelen bütün gayreti gösterip burayı turizme kazandıracağız" dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA