• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalya-Konya turizm işbirliği
11 Nisan 2009 Cumartesi 11:12

Antalya-Konya turizm işbirliği

Antalya'da düzenlenen yemekte, Türkiye'de turizmden en büyük pay alan Antalya'nın yanında turizmi çeşitlendirilip, Konya'nın turizm zenginliklerinin de bundan sonra pay sağlaması amaçlandı.
Antalya'da düzenlenen yemekte, Türkiye'de turizmden en büyük pay alan Antalya'nın yanında turizmi çeşitlendirilip, Konya'nın turizm zenginliklerinin de bundan sonra pay sağlaması amaçlandı.

Konya Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Özkaymaz Şirketler Grubu'nun katkılarıyla hazırlanan 'Konya'nın Kültürel, Tarihi ve Turistik Değerlerini Tanıtım Programı'nda, turizmin ileri gelen tur operatörleri ve acentelere Konya'nın tanıtımı yapıldı.

Konya Valisi Osman Aydın, Antalya Vali Yardımcısı Fuat Ergün, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Antalya İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar ile turizm sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda tur operatörlerinden Antalya'ya gelen turistlerin Pamukkale gibi Konya'nın da tarihi yerlerinin gösterilmesi istendi.

Yemekte ilk olarak konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, inanç turizminin önemli merkezlerinden olan Konya'nın turizminin çeşitlendirilmesi yönünde önemli planlamalar yapıldığını, Antalya'daki turizmcilerle de bu yönde ortak organizasyonlar gerçekleştirmeyi amaçladıklarını bildirdi. Akyürek, "Antalya turizmde çok önemli bir noktada. Antalya'nın turizmdeki deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz. Turizme yönelik planlamalarımızla Konya'yı ilk etapta 5 milyon kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. 5-6 yıl önce 500 bin olan ziyaretçi sayımız artık 2 milyonu aştı. 5 yılda gelinen nokta çok iyi. Konya, Antalya turizmi ile entegre olursa çok önemli noktaya gideriz. İlk etapta Antalya'ya gelen turistlerin Konya ve Kapadokya bölgesine daha fazla ziyaret yapmasını istiyoruz. Bu yönde talepler yoğun. Turistik tesisler ve hizmet sektörüne yönelik tesisler Konya'da artıyor. Turizmimizde dışa açılma çabası yürütüyoruz" dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Konya Valisi Osman Aydın ise, Konya'nın kültürel birikimiyle inanç ve kültürün merkezi olduğunu, turizmde kentin gelişimi için diğer şehirlerle de iş birliği yapılması gerektiğini söyledi. Aydın, "Konya'da turizmde çok mesafe kat edildi. Turizm değerlerimizi Antalya'daki sektör mensuplarına sunmak istiyoruz. Antalya'nın turizmdeki tecrübelerinden yararlanmak Konya için çok önemlidir. Konya turizminde 2008 yılında yüzde 40 artış kaydedildi. Konya'ya bölge turizmcilerini davet ediyoruz. Konya ile Antalya'nın turizmde işbirliği yapmasının istiyoruz" diye konuştu.

İki şehir arasında turizmde iş birliğinin konuşulduğu toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden kimsenin katılmaması ise gözden kaçmadı. Toplantının sonunda ise "Semada Raks" adlı müzik topluluğu konseri katılımcılara sunuldu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA