• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalya Çevreyolundaki kaçak yapılar yıkılıyor
21 Eylül 2012 Cuma 12:33

Antalya Çevreyolu'ndaki kaçak yapılar yıkılıyor

Meram Belediyesi tarafından Konya - Antalya Çevre Yolu girişinde bulunan kaçak yapıların 25'inin daha yıkımı yapıldı.
Meram Belediyesi tarafından Konya - Antalya Çevre Yolu girişinde bulunan kaçak yapıların 25'inin daha yıkımı yapıldı. Yapılan son çalışmayla bu güzergahta bulunan kaçak yapıların 65'i yıkılmış oldu.
Antalya Çevre Yolu'nun Karaman Yolu Kavşağı ile Hatıp-Kozağaç Kavşağı arasındaki mevcut kaçak yapıların yıkımı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi.
Şehrimizin girişlerinin güzelleştirilmesi ve kaçak yapıların önlenmesi amacıyla Meram Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında Antalya Çevre Yolu'nun Alpaslan Mahallesi, Yaylapınar Süleymaniye Mahallesi, Arif Bilge Mahallesi, Batı Hadimi Mahallesi, Harmancık Mahallesi ve Karahüyük Mahallelerinde İmar Kanunu'na aykırı olarak ruhsatsız yapılan 25 adet yapı yıkıldı. Bu güzergâhtaki kaçak yapılar tamamen kaldırıldıktan sonra imar planı gereği yeşil alan ve rekreasyon çalışması yapılması planlanıyor. Şimdiye kadar bu bölgede 65 adet kaçak yapının yıkımı yapıldı.
Öte yandan Meram Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, ilçe genelindeki kaçak yapı denetimlerini aralıksız sürdürüyor. İnşaat ruhsatı alınmadan yapımına başlanan yapılar su basman seviyesinde iken yıkılıyor.
1 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI
İdari para cezası uygulanan yapı sahibi hakkında, Cumhuriyet Savcılığı’na, ruhsatsız yapı (kaçak inşaat) yapması nedeni ile Türk Ceza Kanunu'nun 184. maddesine göre 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için suç duyurusunda bulunuluyor. Cumhuriyet Savcılığı, kaçak yapı ile ilgili dava açıyor ve yapı sahibi hakkında hapis cezası veriyor.
Kaçak inşaat sahibine zabıt tanzim edildikten sonra, yapıyı ruhsatlandırması için bir ay süre veriliyor. Ruhsatlandıramaması halinde ise 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine istinaden yıkım kararı alınarak yıkım ücreti yapı sahibinden tahsil ediliyor.
Halkımızın ruhsatsız veya ruhsat, proje ve eklerine aykırı yapı yapmaktan kaçınmaları gerektiği, ruhsatlı binaların yapılmasına Meram Belediyesi'nce her türlü kolaylığın sağlandığı bildirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA