• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalya Çevre Yolundaki kaçak yapılar yıkılıyor
29 Mayıs 2012 Salı 12:51

Antalya Çevre Yolundaki kaçak yapılar yıkılıyor

Meram Belediyesi, Konya - Antalya Çevre Yolu girişindeki kaçak yapıların yıkımına devam ediyor.
Meram Belediyesi, Konya - Antalya Çevre Yolu girişindeki kaçak yapıların yıkımına devam ediyor. Dün, bu güzergâhtaki 15 adet kaçak yapının yıkımı yapıldı.
Antalya Çevre Yolu'nun Karaman Yolu Kavşağı ile Yaylapınar Süleymaniye Mahallesi girişi arasındaki kaçak yapıların yıkımı yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Meram Belediyesi, bu güzergâhta faaliyet gösteren ve ağırlıklı olarak inşaat malzeme satışı yapan esnafa Alakova Mahrukatçılar Sanayisi’nde uygun şartlarda dükkan yeri göstermiş ve işyerlerinin çoğunu da taşımıştı.

Şehrimizin Antalya Çevre Yolu girişinin güzelleştirilmesi ve kaçak yapıların önlenmesi amacıyla Meram Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında bu güzergâhta bulunan Alpaslan Mahallesi, Ekmekkoçu Mahallesi ve Yaylapınar Süleymaniye Mahallesi'nde İmar Kanununa aykırı olarak ruhsatsız yapılan 15 adet yapı yıkıldı. Bu güzergâhtaki kaçak yapılar tamamen kaldırıldıktan sonra yeşil alan ve rekreasyon çalışması yapılması planlanıyor.

Öte yandan Meram Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne bağlı Yapı Kontrol ekipleri, ilçe genelindeki kaçak yapı denetimlerini aralıksız sürdürüyor. İnşaat ruhsatı alınmadan yapımına başlanan yapılar, Yapı Kontrol ekiplerince kontrol edilmekte, inşaat ruhsatı olmayan subasman seviyesindeki yapılar hemen yıkılmaktadır.

Yapı Kontrol Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: "İdari para cezası uygulanan yapı sahibi hakkında, Cumhuriyet Savcılığına, ruhsatsız yapı (kaçak inşaat) yapması nedeni ile, Türk Ceza Kanununun 184. maddesine göre 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için, suç duyurusunda bulunulmaktadır. Cumhuriyet Savcılığı, kaçak yapı ile ilgili dava açmakta ve yapı sahibi hakkında hapis cezası verilmektedir.

Kaçak inşaat sahibine; zabıt tanzim edildikten sonra, yapıyı ruhsatlandırması için süre veriliyor. Ruhsatlandıramaması halinde ise, yıkması için, bir ay süre veriliyor. Sürenin bitiminde ruhsatlandırılamayan binalar için, Encümence karar alınıp yıkılmakta ve yıkım ücreti yapı sahibinden tahsil edilmektedir."
Meram Belediyesi'nce, ruhsatsız veya ruhsat, proje ve eklerine aykırı yapı yapmaktan kaçınılması gerektiği; ruhsatlı binaların yapımında ise her türlü kolaylığın sağlandığını vurgulandı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA