• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anne babalar bu habere dikkat
18 Mart 2010 Perşembe 21:17

Anne babalar bu habere dikkat

Televizyon ve başarı arasındaki ters orantıya dikkat çeken uzmanlar anne babaları uyarıyor.
Aksaray Özel Sema Koleji konferans salonunda düzenlenen 'Çocuğun Başarısında Anne Babanın Rolü' konulu seminerde konuşan Dr. Fatih Kalkınç, televizyon ile çocuk başarısı arasındaki ters orantıya dikkat çekti.

Dr. Fatih Kalkınç, iyi bir anne babanın nasıl olması, aile içi geçimde nelere dikkat edilmesi ve çocukların okuldaki başarıyı nasıl yakalayacaklarını anlattı. Anne ve babaların yaptığı en büyük hatanın başında, çocuğunu başkalarının çocuklarıyla kıyaslamak olduğunu vurgulayan Dr. Kalkınç, bu tür davranışların çocukların psikolojisini olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Anne ve babaların çocukları çok iyi tanıyarak çocuğu hangi alanda iyi ise ona göre yönlendirme yapmasını tavsiye etti.

Dr. Fatih Kalkınç, "Ailelerin en çok düştükleri hata, evde televizyon açıkken çocuğun ders çalışmasını istemektir ve her alanda başarılı olmalarını beklemektir. Elinden kumandayı düşürmeyen baba, çocuğunun derslerinin başarısız olmasından yakınmasın. Çocuklar, geç saate kadar izlenen televizyondan olumsuz etkilenip derslerine çalışamıyor. Bu nedenle akşamları saat 18.00'den sonra televizyon seyredilmemelidir." dedi.

Velilerin çocuk üzerindeki görev, sorumluluk ve davranışlarının önemine değinen eğitimci-yazar Kalkınç, yetersiz ilgi, ait olma isteği, güç yarışı, intikam duygusu ve yetersizlik duygusunun çocukta olumsuz davranışlar ortaya çıkaracağının unutulmaması gerektiğini bildirdi. Velilerin çocuklara hitap ederken kullanacakları ifadelere dikkat etmesi uyarısında bulunan Dr. Kalkınç, "Davranışları olumluğa çevirmenin püf noktaları vardır. Öncelikle veliler, kararlı, tutarlı, sabırlı, evde sevgi, karşılıklı saygı, kabullenme içinde olmalıdır. Tembelsin, yaramazsın gibi hitaplar kullanılmamalıdır. Dinlemek sevmektir. Çocuklarınızı eğitmek istiyorsanız davranışlarınızla siz örnek olacaksınız. Çocuğun başkalarıyla kıyaslanması köyü bir şeydir. Başkasının çocuğunun durumu sizi ilgilendirmesin. Bu kardeşler arasında da geçerlidir. Kardeşleri birbirleriyle kıyaslarsanız, aralarında kıskançlıklar çıkabilir. Çocuklarınız arasında hakem olmayın, kendi sorunlarını kendileri çözsünler. Evde ağabey ya da ablaya gerektiği gibi davranılırsa, çocuk büyüklerine karşı nasıl davranılması gerektiğini öğrenir." ifadelerini kullandı.

Eğitimci-yazar Kalkınç, "Çocuklarınızın derslerinde başarılı olmalarını istiyorsanız, onlara yeteri kadar glikoz (şeker) verin. Özellikle evinizde incir, üzüm gibi yiyecekler eksik olmasın." diye konuştu.

Dr. Kalkınç Özel Sema İlköğretim Okulu öğrencilerine de ayrı seminer vererek ders çalışma teknikleri konusunda uyarılarda bulundu. Kalkınç, seminer sonunda okurlarına 'Okul Evde Başlar', 'Başarıyı Yaşa' ve 'Çizgilerle Çocuk Eğitimi' isimli kitaplarını imzaladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA