• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankarada iki önemli zirve
17 Eylül 2009 Perşembe 13:23

Ankara'da iki önemli zirve

Filipinler, yıllardır problemli olduğu Müslüman nüfusla barışı Türkiyede ararken; Ankara, gerilim yaşayan iki komşusu Suriye ile Irak için devrede...
Abdullah Gül ile buluşan Filipinler Cumhurbaşkanı Arroyo, İslam Konferansı Teşkilatı’nda gözlemci olmak için yardım istedi.

Orta Doğu’da barışın tesisi için büyük çaba sarf eden, arabulucu rolü üstlenen Türkiye, bugün de yine dünya barışı için iki önemli zirveye evsahipliği yapıyor. İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Filipinler Devlet Başkanı Gloria Arroya ile bir araya gelerek, hükümet ülkedeki Müslümanlarla barış için arabulucu olacak. İkinci önemli zirve ise Şam ve Bağdat yönetimi arasında diyalog kurulmasına yönelik olacak...

BARIŞA ADIM ADIM...

İslam Konferansı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu; Türkiye’de bulunan Filipinler Devlet başkanı Gloria Arroyo ile Swissotel’de bugün biraraya gelecek. Yıllardır Moro Müslümanları ile çatışan Filipinler, artık barış istiyor. Görüşmede İKT’nin arabuluculuğunda Filipinler Hükümetiyle Moro Müslümanları arasında sürdürülen barış görüşmeleri ele alınacak. Devlet Başkanı Arroyo, İhsanoğlu’ndan ateşkes için yardım talep edecek.

ANKARA’NIN ÇABALARI

Suriye ile Irak arasında diyalog kurulmasına yönelik olarak ise bugün İstanbul’da Türkiye, Suriye, Irak ve Arap Birliği temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapılacak. Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Bağdat’ta 19 Ağustosta düzenlenen ve Dışişleri ile Maliye Bakanlıkları başta olmak üzere birçok devlet kurumunu hedef alan bombalı terör eylemlerinin ardından, Irak ile Suriye arasında diyalog tesisi gayesiyle yürütülen temaslar kapsamında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa arasında 17 Eylülde İstanbul’da bir toplantı yapılacak” denildi. Türkiye ile Irak heyetleri arasındaki “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi” de bugün gerçekleştirilecek.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Türkiye-Suriye heyetleri arasındaki görüşmenin ardından Davutoğlu ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye ile Suriye arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verildiğini ifade etti. Erdoğan ve Esad’ın katılımıyla gerçekleşen heyetler arası görüşmelerin sonunda Davutoğlu ile Muallim tarafından “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Anlaşması” imzalandı. Davutoğlu, şöyle konuştu:
“Bakanlar Konseyi’nde Dışişleri, Enerji, Ticaret, Bayındırlık, Savunma, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıkları yer alıyor. Bu adı geçen bakanlar yılda en az iki kez toplanarak ortak eylem planı hazırlayacaklar. Bu ortak eylem planı Bakanlar Konseyi’nde ele alınıp kapsamlı bir çerçeveye oturtulduktan sonra iki başbakanın eş başkanlığında yapılacak toplantıda uygulamaya geçirilecek. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, Suriye ile Türkiye arasında taşımacılık yapan tırlara uygulanan vergilerin kaldırılması yönünde karar aldıklarını bildirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA