• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Anız yangınları milli bir meseledir”
03 Temmuz 2014 Perşembe 12:44

“Anız yangınları milli bir meseledir”

KTB Başkanı Uğur Kaleli, anız yakmanın milli bir meseli olarak ele alınması gerektiğini belirterek, toprak verimliliğini sağlamak için anızların kesinlikle yakılmaması gerektiğini söyledi.
 Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, anız yakmanın milli bir meseli olarak ele alınması gerektiğini belirterek, kaliteli ve sürdürülebilir bir tarımsal üretimin en önemli faktörü olan toprak verimliliğini sağlamak için anızların kesinlikle yakılmaması gerektiğini söyledi. 
KTB Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, topraktan elde edilen ürün artıklarının tekrar toprağa dönüşünü sağlamanın, işin en ucuz ve en sağlıklı yol olduğunu belirterek, böylelikle toprak yapısının uzun yıllar korunarak iyileştirileceğini ifade etti. Kaleli, “Anız yakmakla çiftçimiz farkında olmadan toprağının verimini düşürmekte, bitki gelişimine katkıda bulunan Azot’un kaybı artmaktadır” dedi. Hasat sonrası anız yakılmayan alanlarda yüzde 20’lik bir verim artışının gözlemlendiğini belirten Kaleli, “Zaten ilimizde hasattan sonra kalan anız tohum yatağı hazırlanmasına ve tohumla toprağın temasına mani olacak ölçüde değil. Tarladaki mevcut anız da az bir masraf ve uğraşla organik olarak toprağa kazandırılabilir. Anız yakılmasın, geriye organik madde olarak toprağa karışsın istiyorsak, doğrudan ekim modeline geçmeliyiz. Bakanlığımız koruyucu toprak işleme teknikleriyle doğrudan ekim yapıldığı zaman makine ekipman desteği ve bazı bölgelerde de ÇATAK kapsamında destekler vermektedir. Bundan faydalanmak gerekir” dedi.
 
“SAP-SAMAN DEYİP GEÇMEYİN”
Türkiye’de hasadı yapılan buğday ve arpadan geriye kalan sap ve saman değerinin yaklaşık 7 milyar TL olduğunu ve bunun yaklaşık 1 milyar TL’lik kısmını KOP bölgesinin ürettiğini belirten Kaleli, çiftçileri anızlarını yakmamaları konusunda uyardı. Bu sene de sap ve samanın piyasasının iyi olduğunu ifade eden Kaleli, bunun daha ekonomik olması için mahsulün dipten biçilerek, balya yapılmasının gerektiğini dile getirdi. Kaleli, hayvancılığın gelişmesine bağlı olarak, kaliteli kaba yem üretiminin artırılmasının, sap ile samanın gelecekte enerji için daha yoğun kullanılmasının yolunu açacağını ifade ederek, bunun da enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacağını kaydetti.
 
“İSLAM CANLIYA EZİYETİ YASAKLAR”
Din adamlarının anız yakmanın haram olduğunu beyan ettiklerini belirten Kaleli, “Anız yakmak, canlı yakmak, geleceği yakmaktır. Alemlerin Efendisi ‘Yerdekilere merhamet etmeyene, göktekiler merhamet etmez’ buyurarak, etrafımızdaki canlılara hangi gözle bakmamız ve nasıl davranmamız gerektiğini bize göstermektedir. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında daha hassas olarak düşünülerek, anız yakılması gibi çağdışı bir uygulamadan vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA