• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anız yakmanın zararları paneli
28 Haziran 2010 Pazartesi 17:13

Anız yakmanın zararları paneli

KTO, SÜ, Ziraat Fakültesi, Konya Önder Çiftçiler Derneği'nin işbirliği ile 'Anız Yakmanın Zararları ve Alternatif Çözümler Paneli' Konya Ticaret Borsası'nda yapıldı
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Çarman, anız yakılmasının önüne geçerek ekonomik gelişmeyi sağlamayı ve kırsal yaşam alanlarını geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.
     Toprağın bitki ile kaplanmasıyla erozyonun yüzde 60 ile yüzde 90 azaldığını belirten Çarman, anızlı tarlada kış yağışlarını tutma oranın yüzde 37 olduğunu, anızı yakılan tarlada ise yağışların tutulma oranının yüzde 9 olduğunu anlattı.
     Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Bahri Dağdaş Uluslar Arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Rıfat Zafer Arısoy, çiftçilerin yabancı ot, ot tohumları, haşere ve benzeri atıkları azaltmak için anızları yaktığını belirterek, anız yakmanın toprağın kimyasal ve fiziksel yapısını etkilediğini ifade etti.
     Arısoy, ideal bir toprak hacminin yüzde 50'sinin katı, yüzde 25'inin sıvı ve yüzde 25'inin de havadan oluşması gerektiğini anlatarak, ''Ayrıca toprakta yüzde 5 organik madde olmalı. Türkiye topraklarının yüzde 70'inde organiklik oranı yüzde 1'in altında. Anızların yakılması önlenerek toprakların organiklik oranlarını artırmalıyız'' dedi.
     Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, insanların davranışlarını değiştirmenin çok zor olduğunu belirterek, ''Zarar verilen şeyler genelde umuma ait şeyler. İnsanlar kendi karı olmayan şeylere çok fazla önem vermiyor. Öncelikle insanlara neler kazandıklarının anlatılması gerekir. Anız yakanlara anız yakmanın ne kadar zararlı olduğunu anlatırsak böyle bir hatayı tekrar yapmazlar. İnsanlara zararlı şeyleri anlatırken yöntemimizde yanlışlıklar var, zararlı şeyleri insanların daha iyi anlayacağı şekilde anlatmalıyız'' diye konuştu.
     Programa Konya Ticaret Borsası Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Öğüt, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Konya Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi Tarım Makinaları Konu Uzmanı Murat Ekici, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ve çok sayıda çiftçi katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA