• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ANFİSED, Mısır dan döndü
21 Kasım 2009 Cumartesi 13:14

ANFİSED, Mısır' dan döndü

Konya merkezli Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ANSİFED)' nun Üç gün süren Mısır iş gezisine Konya'dan 14, Karaman'dan 7 ve Ankara'dan da 18 işadamı ve sanayici katıldı.
Konya merkezli Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ANSİFED), bir grup işadamıyla Mısır'a çıkarma yaptı. Üç gün süren Mısır iş gezisine Konya'dan 14, Karaman'dan 7 ve Ankara'dan da 18 işadamı ve sanayici katıldı. Ziyaret sırasında çok sayıda ikili görüşmeler yaparak iş bağlantıları yapan işadamları, artan zamanlarında Mısır'ı daha yakından tanıma fırsatı buldu.

Mısır dönüşü ziyaret hakkında değerlendirme yapan ANSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Öner Boysan, Mısır'ın 80 milyon nüfusuyla Kuzey Afrika'da önemli bir pazar potansiyeline sahip olduğunu ve Türkiye'nin bu pazardan daha fazla istifade etmesi gerektiğini belirtti. Türkiye Mısır ilişkilerinin son yıllarda daha da yakınlaştığını belirten Boysan, işadamları olarak bu yakınlaşmaya katkıda bulunmak amacıyla Mısır'a iş gezisi düzenlediklerini ifade etti. Başkan Boysan, "İşadamlarımıza hem Mısır'ın tarihi ve ticari yapısını tanıtmak, hem de iş görüşmesi yaptırmak için düzenlediğimiz geziye Konya, Karaman ve Ankara'dan toplam 40 kişi katıldı. Mısır, Afrika'ya açılan önemli bir kapı. Ayrıca bütün Arap devletleri ile serbest ticaret yapma imkanı olduğu için önemli avantajlar taşıyan bir ülke. Temaslarımız sırasında 50 Mısırlı işadamıyla görüşmeler yaptık. İşadamları arasında yaklaşık iki yüz iş görüşmesi oldu. Bayilik ve işbirliği antlaşmaları imzaladık. İnşaat sektöründe ortaklık teklifleri aldık." dedi.

ANSİFED üyesi işadamları, ziyaret sırasında Mısır Parlamentosu'nda milletvekilleri ile de görüşmeler yaptı. Kahire Üniversitesi'ni de ziyaret eden işadamları burada Dinler Tarihi Profesörü Dr. Huda Derviş ile buluştu. Derviş, ziyaretçilerin bir bölümünün Konya'dan geldiğini duyunca, "Konya'da Mevlana hazretlerini ziyaret ettim ve çok etkilendim. Bizim sizlerle bağlarımız çok güçlü. Türkiye'den birini gördüğüm zaman ailemden birini görmüş gibi oluyorum. Ayrıca dünyanın dörtbir yanına dağılan ve Mısır'a gelip eğitim hizmeti veren gönüllüler hareketini takdir ediyorum. İman, ilim ve ahlak yönüyle çok güzel çalışmalar yapıyor ve başarılı gençler yetiştiriyorsunuz." diye konuştu.

Kahire'den Mısır'ın en büyük ikinci şehri İskenderiye'ye geçen ANSİFED üyesi 40 işadamı, burada Mısır-Türk Dostluk Derneği'nde (MİS TÜRK) düzenlenen toplantıya katıldı. Derneğin düzenlediği toplantının onur konuğu olan El Ezher Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semira Hanım, iki ülke arasında geçmişten gelen derin sevgi ve tarihi bağlar bulunduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Semira Hanım şunları söyledi: "İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde Mısır'da açılan eğitim kurumlarını ve MİS TÜRK'ün çok önemli bir misyon ifa ettiğine inanıyorum. Üniversitede Türkçe'nin öğrenilmesini teşvik ediyorum."

İşadamları gezinin sonunda Mısır'da açılan Selahattin Koleji'ni de ziyaret etti. Modern yapısıyla, kaliteli eğitimiyle herkesin takdirini kazanan okulda işadamlarına geleneksel Mısır ve Türk yemekleri ikram edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA