• Konya19 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anayasayı elbette bu Meclis değiştirebilir

22 Mart 2010 14:20

Ülkemizde gündemin yoğun olmadığı zaman nerede ise yok gibi. Şimdi de hükümet Anayasanın bazı maddelerini değiştirmek istiyor muhalefet istemiyor ve dolayısıyla da herkes bunu tartışıyor. Herkes derken ortalama vatandaşın günlük meşgaleler arasında bunu tartışacak vaktinin olduğuna pek inanmıyorum. Medya tartışıyor, iktidar tartışıyor, muhalefet tartışıyor ve tabi her ana bültenine medyada bu konularla başladığı içinde bizde herkes ifadesini kullanıyoruz.

 
Muhalefet tuhaf, sanki hükümeti oluşturan Ak Partiyi bu Meclis’in üyelerini halk, millet getirmemiş gibi davranıyor. Direk soralım; CHP ve MHP bu meclisi halkın seçtiğine mi inanmıyorlar yoksa halkın doğru dürüst meclis seçeceğine, halkın seçtiği meclisin Anayasayı değiştireceğine mi inanmıyorlar? Acayip ötesi bir tuhaflıkla hükümete karşı çıkıyorlar. Taslağı gördünüz mü? Hayır, içeriğini biliyor musunuz? Hayır, peki neye karşı çıkıyorsunuz? İşte zaten tuhaflık burada başlıyor.
 
Tabi bu arada hükümetin yapmak istediği ne bunu da tam anlayamadık. Değişikliklerle ilgili medyaya yansıyanlardan anladığımız, bu paketle aslında ciddi bir anayasa değişikliği de öngörülmüyor. Hükümet çıkan gürültü kadar ciddi değişikliğe gitmiyor ya da gidemiyor. Biraz da halka; “bak anayasayı da değiştiririm” mesajı mı veriliyor bilemiyorum. Bakın memurlara grev hakkında hemen geri adım atıldı, aynı şekilde meclisin HSYK’na üye seçmesi konusunda da geri adım atıldı. Eline bir geçici 15. madde almış varsa yoksa onunla propaganda yapıyor. Yahu sanki o madde kalksa darbecileri yargılayabilecekler, sanki yargılayıp hüküm giydirebilecekler. 12 Eylülü yapanların hepsi şimdi yaş haddinden yargılanamaz ki. Sonra zaman aşımı diye bir şey var, 20 yıldan sonra neyi nasıl yargılayacaksın. Bizim inanmamızı istedikleri şeylere kendilerinin de inandığını zannetmiyorum. Gücünüz yetiyorsa 28 Şubatı yargılayın.
 
Bu ülkenin gerçek sorunları var, üretim anlamında, toprak reformu hakkında, özgürlükler hakkında ne yapacaksınız. Toprakların parçalanmasını önleyecek bir toprak reformu var mı bu maddelerin içinde? Üreticinin korunduğu, emeklinin korunduğu, işçinin, özel sektörde çalışan milyonlarca insanın korunduğu bir madde var mı? Türkiye’yi üreten, milli sanayisini geliştiren, tarafsız yargılanmanın yapıldığı, devlet memurunun milletin efendisi gibi değil de milletin hizmetkârı gibi algılandığı bir derin devrimi yapabilecek misin? Eğitimdeki çarpıklıkları yok edebilecek misin? Gerçek bir din eğitiminin alınmasını Anayasanın güvencesi altına alabilecek misin? Din eğitimi almak istemeyene de özgürlük tanıyabilecek misin? Yoksa işin gücün bayağı siyasetçilerin bayağı sözlerini sinirli sinirli yanıtlamak ve yaptığın işin doğruluğuna da bizi inandırmak mı?
 
İşin özü bu, elbette bu meclis anayasayı değiştirebilir, üyelerini biz, yani halk seçti ama önemli olan iyi bir değişikliğin yapılmasıdır. Bizim beklentimiz bu, özünde gerçek bir değişim, eğer bunun öncüsü olacaksan değişime evet ama boş bir propaganda oyunu oynuyorsan bilesin ki millet oyuncak olamaz.

 

Konya’dan İstanbul’a 44 TL’ye Uçmak.

Geçenlerde haberkonya.com sitesinin sahibi, değerli dostum-abim Lokman Koyuncuoğlu’nu ziyarete gitmiştim. Lokman Beyin yanında Anadolu Jet Bölgesel Uçuşlar Başkanlığı Tanıtım ve Pazarlama Koordinatörü Yusuf Kunbet vardı. Aslında bu konu ile ilgili yazıyı daha önce yazacaktım ama bu arada İstanbul’a gitmek zorunda kaldım ve bu yazımı yeni yazabiliyorum. Yusuf Bey’le tanıştık, konuştuk. Konya’dan İstanbul’a bütün masraflar dâhil Anadolu Jet’in 44 TL’ye uçurduğunu anlattı. Yapılan çalışmalardan bahsetti, Konya’nın potansiyelini anlattı. Yusuf Bey’le uzun uzun konuştuk, Konya’ya Anadolu Jet’in uçmasının öneminden bahsettik.

Dostlar yanlış duymadınız, Konya’dan İstanbul’a Anadolu Jet 44 TL’ye uçuruyor. Hem de bütün masraflar dâhil ve bütün koltuklar 44 TL.

Yusuf Bey Konya’dan çok etkilenmiş, “dışarıdan bilinmiyor ama Konya’da müthiş bir potansiyel var” diyor. Uçaklar hep tam kapasite uçuyormuş. Daha fazla sefer koyun dedik, Konya’nın merkez nüfusunun bir buçuk milyon olduğunu anlattık, hinterlandından bahsettik, Aksaray’ın, Karaman’ın, Afyon’un, Isparta’nın Konya’dan nasıl etkilendiklerini ve özellikle sanayi alanında buralara Konya’nın nasıl merkezlik ettiğini anlattık. Konya’nın mütevazı olduğunu, Selçukludan beri gelen derin kültürel birikimle kendisini yüksek sesle anlatmayı sevmediğini ifade ettik.

 
Lokman Bey bir gün oğluyla İstanbul gezisi planlıyormuş. Bir akşam çıkıp İstanbul’a gideceklerini Anadolu’dan Avrupa yakasına geçerek güzel bir tur yaptıktan sonra da bir sonraki gün tekrar akşamüzeri Konya’ya dönmek istediklerini anlattı.

 “Çocuklarda böylece uçağa binmiş olurlar” dedi. Doğrusu bana da ilham verdi. Bizde böyle bir plan yapmaya başladık. 44 TL’ye İstanbul’a uçmak, bu sizce de harika değil mi?

 
Biz şimdi Konya olarak sabah seferleri ve Konya’dan yurtdışı bağlantılı uçuşlar istiyoruz Anadolu Jet yetkililerinden ya da Türk Hava Yolları yetkililerinden, ne dersiniz çok şey mi istiyoruz Konya bunu Kayseri kadar mı hak ediyor ya da Kayseri’nin kapasitesi Konya’dan fazla mı ki Konya’ya bu hizmet çok görülüyor. Biliyoruz siyasetçilerimiz etkili değil ama Konya dinamik bir yapıdır ve potansiyeliyle hem sivil havaalanını hem yurt dışı direk uçuşlarını hem de daha fazla sefer sayısını kaldırır. 

 

Konya Büyükşehir Belediyesini Kutluyorum.

Geçtiğimiz hafta içinde bir yakınımız vefat etti. Musalla mezarlığına defnettik. Defin esnasında, öncesinde ve sonrasında cenaze için belediyenin vermiş olduğu hizmet tam anlamıyla takdire şayandı. Mezar kazmak için eskiden bir sürü para vermeniz gerekirdi ama şimdi Konya Büyükşehir Belediyesi görevliler tayin etmiş ve oldukça nazik ve işini bilir görevlilerden oluşuyor bunlar. Mezarı hiçbir ücret almadan kazıyorlar ve acılı insanları bir sürü sıkıntıdan kurtarıyorlar. Orada verilen onlarca hizmet, mezarlığın tertemiz olması gibi konulara hiç girmiyorum. Mutlaka birçoğumuz konuyu yaşayarak tecrübe ediyoruzdur. Ben sadece Büyükşehir Belediyesini böyle bir hizmeti düşündüğü ve uygulamaya hem de hiç çığırtkanlık yapmadan geçirdiği için kutluyorum. İçimizde vefat eden yakınımızın acısı ile orada başka acı çektirmediğiniz için teşekkürler. Bu tür hizmetlerle Konya’ya hayat veriyorsunuz, tek söyleyeceğimiz bu tür insan merkezli hizmetleriniz için size Allah’ın yardımcı olmasını dilemek olacaktır.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA