• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa turu
14 Aralık 2015 Pazartesi 08:05

Anayasa turu

Başbakan Davutoğlu, Bulgaristan ve Belçika ziyaretlerinin ardından yeni anayasa için muhalefet liderlerinin kapısını çalacak. Davutoğlu’nun çantasındaki 4 başlık şöyle: Toplum bizden anayasa bekliyor. İç tüzüğü değiştirelim, işler hızlansın. Reformlara birlikte imza atalım. Milli konularda beraber hareket edelim.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yarın Bulgaristan'a giderek temaslarda bulunacak. Perşembe günü ise Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak AB Liderler Zirvesi'ne katılacak. Davutoğlu, Bulgaristan ve Belçika temaslarının ardından, önümüzdeki günlerde muhalefet liderlerinden randevu talep edecek ve liderleri ayrı ayrı ziyaret edecek. Muhalefetle yapacağı görüşmelerde Davutoğlu, TBMM çalışmalarının hızlandırılması ve muhalefetin etkin denetiminin sağlanması için Meclis İç Tüzüğü'nde değişiklik önerecek. Tüm toplumu kucaklayan bir anayasa için destek arayacak başbakan, liderlere kısa, orta ve uzun vadeli reformlarla ilgili yeni dönemde yapmak istediklerini anlatacak.

ORTAK KOMİSYON YENİDEN
Davutoğlu'nun muhalefet ziyaretlerinde en önemli gündem maddesi yeni anayasa olacak. Tüm siyasi partilerin seçim vaatlerine giren şekliyle, 'Türkiye'nin katılımcı, çoğulcu, özgürlükçü, demokratik ve sivil bir anayasa' beklentisini hatırlatacak olan Davutoğlu, yeni anayasanın uzlaşıyla çıkarılması noktasında destek arayacak. “Referansımız Birinci Meclis'teki birlik ve beraberlik olsun” mesajı verecek başbakan, yeni anayasanın hazırlanması için muhataplarına ortak komisyon kurulmasını teklif edecek. Davutoğlu, bu teklifin kabul edilmemesi halinde şimdiye dek üzerinde uzlaşılan maddelerin TBMM'den geçirilmesini önerecek; ayrıca, anayasa konusunda katkı sağlayacak partilerle yola devam edileceğini vurgulayacak.

MİLLİ KONULARDA NET TAVIR
Davutoğlu, yeni dönemde genel kurul çalışmalarının hızlandırılmasını da isteyecek. Bu doğrultuda iç tüzük değişikliği teklif edecek. Davutoğlu ayrıca, planlanan reformların hızla hayata geçirilmesi için uzlaşı arayacak. Davutoğlu, kısa, orta ve uzun vadeli reformlarla ilgili yapmak istediklerini muhalefet liderlerine anlatacak. Bu reformların çoğunun toplumun ve muhalefetin destek verdiği önerilerle oluşturulduğunu vurgulayacak, reformların hayata geçirilmesinde de aynı uzlaşmanın sağlanması temennisini dile getirecek. Davutoğlu'nun çantasındaki son başlık ise 'milli konularda birlik'. Gerginleşen siyasi havanın yumuşatılması ve milli konularda birlikte hareket edilmesi için Davutoğlu, muhalefet partilerinden net tavır alınmasını isteyecek. -Yenişafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA