• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa paketinin kabülü halinde dengeler değişecek
10 Temmuz 2010 Cumartesi 10:25

Anayasa paketinin kabülü halinde dengeler değişecek

Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi halinde Anayasa Mahkemesindeki denge büyük oranda değişecek. Gülün seçtiği üye sayısı 5e çıkacak. TBMMdeki iktidar partisi de 2 üye seçecek
Anayasa değişiklik paketinin referandum sonucu yürürlüğe girmesi halinde, Anayasa Mahkemesindeki denge büyük oranda değişecek. 17 üyeye çıkacak olan mahkeme heyetinin, bu yıl sonundaki yapısına, 5’ i Cumhurbaşkanı Gül, 2’si TBMM’deki iktidar partisince seçilen üyeler eklenmiş olacak.
Halen Anayasa Mahkemesinde 11 asıl, 4 yedek üye bulunuyor. Değişiklik sonucu, 4 yedek üye, asıl üye olacak. Eksik kalan 2 üyeyi, ise TBMM seçecek. TBMM'de yapılacak seçimde, ilk turda 367, ikinci turda ise 276 oy aranacak. 335 milletvekili olan AKP, en çok üçüncü turda istediği adayları seçtirecek.
Şu andaki duruma göre, Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinden birini Özal (Haşim Kılıç), birini Demirel (Fulya Kantarcıoğlu), 7'sini Sezer (Ahmet Akyalçın, Mehmet Erten, Serdar Özgüldür, Şevket Apalak, Serruh Kaleli, Ayla Perktaş, Osman Paksüt), ikisini Gül (Engin Yıldırım, Nuri Necipoğlu) seçti.
4 yedek üyenin, 3'ü de, (Recep Kömürcü, Alparslan Altan, Burhan Üstün) Gül tarafından seçildi. Yedek üyelerden birini ise (Fettah Oto), Sezer atadı. Yedek üyelerin asıl üye haline dönüşmesiyle, Anayasa Mahkemesi'ne Gül'ün seçtiği üye sayısı 5'e çıkacak.
Bu durumda Anayasa mahkemesi, 8'i Sezer'in, 1'i Demirel’in, biri, Özal’ın 5’i Gül’ün, 2’si de TBMM’deki çoğunluk partisinin seçtiği 17 isimden oluşacak. Denge de, Gül, Özal ve TBMM’nin seçtiği 8 üye ile, Sezer ve Demirel’in seçtiği 9 üye olarak kritik eşiğe oturacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA