• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa paketinde YÖK sürprizi
27 Mart 2010 Cumartesi 11:09

Anayasa paketinde YÖK sürprizi

AK Parti Anayasa değişiklik paketine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile ilgili düzenlemelerin de girebileceği belirtiliyor.

TOBB'un önerileri, meslek kuruluşları maddesine ekleniyor. Partilerin kapatılması konusundaki izin yetkisi ise Meclis Genel Kurulu'na verilecek.

AK Parti Anayasa değişiklik paketinde kamuoyundan gelen eleştiri ve öneriler doğrultusunda değişiklik yapmaya hazırlanıyor. AK Parti, pakette yapacağı değişiklikle partilerin kapatılması konusundaki izin yetkisini Meclis Genel Kurulu'na vermeyi planlıyor.

TOBB'UN İSTEDİĞİ PAKETTE

AK Parti, sivil toplum örgütlerinin önerilerini pakete alıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB'un pakete eklenmesini istediği bazı düzenlemeleri pakete ekleyecek. TOBB'un önerileri doğrultusunda pakete eklenecek maddeler netleşmedi. TOBB'un Anayasa'nın 135. maddesindeki "Kamu Kuruluşları Niteliğindeki Meslek Kuruluşları" maddesinde değişiklik yapılmasını istediği öğrenildi.

İZNİ GENEL KURUL VERECEK

Siyasi partilerin kapatılması davasında izni Meclis'te kurulacak ve her partiden beş kişinin bulunduğu komisyonun vermesi uygulaması değiştiriliyor. İzin yetkisinin doğrudan Meclis Genel Kurulu'na aktarılması planlanıyor. Bu düzenleme AK Parti milletvekillerinin de eleştirilerine neden oldu. Anayasa Mahkemesi üyeliklerine cumhurbaşkanı tarafından üniversite mezunu vatandaş seçilmesi uygulamasından da vazgeçiliyor. Pakette, Anayasa Mahkemesi'nin iki üyesinin üniversite mezunu vatandaşlar arasından atanması öneriliyor. Atanacak üyelerin hukukçu olmaması eleştirilere neden oldu. Bunun yerine Meclis'in seçtiği üye sayısının 5'e çıkartılması planlanıyor.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Anayasa Mahkemesi'nin kararları ile ilgili önemli düzenlemelere de pakette yer verilecek. Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının gerekçesi yayınlanmadan açıklanmasına yönelik yasak kaldırılacak. Anayasa Mahkemesi kararları gerekçesi yazılmadan da açıklanabilecek. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarının Anayasal dayanağı pakete girecek. Anayasa'da olmamasına rağmen mahkeme 1993 yılından beri yürütmeyi durdurma kararı veriyor.

YÖK PAKETE GİREBİLİR

AK Parti'nin paketine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile ilgili düzenlemelerin de girebileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, rektör atama yetkisinin kendisinden alınmasını istemişti. Rektörlerin atanması ile ilgili düzenleme yapılabileceği belirtiliyor. YÖK'ün yetkilerini yeniden belirleyen düzenleme de pakette yer alabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA