• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa Paketi milletin iktidarına yol açacak
10 Mayıs 2010 Pazartesi 12:41

Anayasa Paketi milletin iktidarına yol açacak

Yeni Anayasa Paketi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün onayını beklerken, partilerde Anayasa Paketini kamuoyuna anlatmaya başladılar.
Yeni Anayasa Paketi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayını beklerken, partilerde Anayasa Paketi’ni kamuoyuna anlatmaya başladılar.
 
Bu kapsamda, yeni Anayasa Paketi ile ilgili kamuoyuna bilgi vermek için Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Ak Parti Konya Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve merkez ilçe belediye başkanları ile Konya Bera Otel’de bir basın toplantısı düzenledi.
 
Konuşmasında, muhalefetin Anayasa değişikliği sürecinde hiçbir alternatif paket sunmadığını, sadece Ak Parti’nin paketini istemezlik gibi bir tutum sergilediğini belirten Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Anayasa değişikliği için esas kararı milletin vereceğini söyledi.
 
Ahmet Sorgun, “Muhalefet, Anayasa değişikliği sürecinde hiçbir alternatif paket sunmadı. Süreçte, Diyarbakır Cezaevi’nde işkence görenlerin, Mamak Cezaevi’nde işkence görenlerin, işkencecilerle bir olmasını anlamak mümkün değil. İşkence yapılanlar ile yapanlar aynı safta yer aldı. Defalarca partileri kapatılanlar, partilerinin tekrar kapatılmasını istermiş gibi karşı tutum sergilemişlerdir. Bu durum çok ilginçtir. Cumhurbaşkanımızın pakete onay vermesi ile CHP paketi Anayasa Mahkemesi’ne götürmeye hazırlanıyor. Değişikliğe Anayasa Mahkemesi’nden önce milletlin kendisi karar vermeli. Bizde paketi halkımıza sunuyoruz” diye konuştu.
 
Ak Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü ise, Meclisin Anayasa Paketi için 19 gün süren yoğun bir çalışma altına girdiğini kaydederek, “Paketin Cumhurbaşkanı’na intikal etmesinden sonra bizde paketin içeriğini halkımızla paylaşma kararı aldık. 1982 Anayasası hepimizin bildiği gibi bir darbe anayasasıdır. Her dönem bu Anayasa’nın değişmesi gündeme getirilmiş ama kimse değiştirmemiştir. Sadece içeriği ile oynanmıştır. Türkiye’nin normalleşmesi önündeki en büyük engel bu Anayasa ve bu Anayasa’dan beslenen kurumlardır. Değişim dalgasının en büyük yönü bürokratik kurumlar ile ilgili olan değişikliklerdir. Bu değişiklik bürokratik kurumlarda ideolojik düşüncenin değişmesini de sağlayacaktır. 2007 seçimlerinden sonra yeni bir Anayasa’nın şart olduğu gündeme geldi. Partimiz tarafından bir çalışma başlatıldı. Akabinde ise partimize kapatılma davası açıldı ve paket rafa kalktı. Muhalefet ile uzlaşma arayışımız sonuç vermedi. Darbelerde mağdur olduklarını iddia edenler, Anayasa değişikliği gündeme gelince şiddetle karşı çıktılar. MHP 12 Eylül’ün gerçek mağduru olmasına rağmen ne yazık ki değişikliğe o da karşı çıkmıştır. Ak Parti ayrılıkçı bir parti ile elbirliği yapıyor imajı yaratılmaya çalışılmış fakat Anayasa değişikliği sürecinde kendilerinin aynı safta yer aldığı apaçık görülmüştür. Bu dönemde Anayasa değişikliğini önlemek için terör, siyasilere saldırı, yargının tarafsızlığını zedeleyen durumlar ve adliyenin üstünden uçan savaş uçakları milletimizin dikkatinden kaçmamıştır. Bu pakete halkımızın “Evet” diyeceğini canı gönülden inanıyoruz” dedi.
 
Reform niteliği taşıyan paketin milletin iktidarına yol açacağını da vurgulayan Güçlü, referandum sürecinde Anayasa Paketi için CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini, MHP’nin karşı duracağını, kendilerinin ise millete gideceğini kaydetti.
 
Muhalefetin Meclisteki Anayasa görüşmelerinde, paketi geciktirmek ve süreci uzatmak için elinden geleni yaptığının altını çizen Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu da, meclis çalışmalarının çok masraflı olduğuna ve muhalefetin paketi geciktirme çalışmalarının milletin cebine yansıdığına dikkat çekti.
 
Türkmenoğlu, “Maalesef muhalefet süreci uzatmak için elinden geleni yaptı. Sürekli içi boş önergeler verdiler. Çok masraflı olan meclis çalışmalarının halkın cebine yansıyacağına bile bile keyfi davrandılar. Bize, sonunuz Menderes gibi olacak diye bizi tehdit ettiler. Bu süreçteki dikkat çeken unsurları da halkımızla paylaşmak istedim. Umarım Türkiye için dönüm noktası olacak pakete milletimiz tam destek verir” şeklinde konuştu.
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, bu paket ile milletin iktidar alanının genişleyeceğini ve Konya’nın bu pakete tam destek vereceğine inandığını söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA