• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa Mahkemesinin Kararı Hukuka Aykırıdır
08 Temmuz 2010 Perşembe 17:40

'Anayasa Mahkemesinin Kararı Hukuka Aykırıdır'

Adalet ve Kalkınma Partisi Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Anayasa Mahkemesinin Anayasa Değişiklik Paketini incelemesini esastan yapmasını eleştirdi

“Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa değişikliğine ilişkin kanunu kısmen iptal etmesi hukuka aykırıdır” diyen AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa değişikliğine ilişkin kanunu sadece şekil bakımından denetleyebileceğini, dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’nın 4. Maddesindeki “Teklif Edilemez” yasağına dayanarak esas denetim yapmasını ve paketteki 2 maddeyi iptal etmesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna vurgu yaptı.

1982 Anayasası’nın 1482. Maddesi çıkarılırken Anayasa’nın 4. Maddesi yolu ile Anayasa Mahkemesi’nin anayasa değişikliği konusunda esas denetim yapma yetkisinin bilerek verilmediğini belirten Sorgun açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Bu durum bu kadar açık olmasına karşın, Anayasa Mahkemesi’nin ısrarla 4. Madde yolu ile esas denetim yapması tamamen hukuk dışı bir yaklaşımdır. Anayasa Mahkemesi’nin hukuk dışı yollarla ve yetkisini aşarak denetim yapması ve iptal kararı vermesi kabul edilemez”

Anayasa Mahkemesi’nin 1987 yılında esas denetim yapamayacağına kendisinin karar verdiğini ancak ilk defa 2008 yılında 411 milletvekilinin kabulü ile Anayasa’nın 10. ve 42. maddesinin açık bölümlerine aykırı olarak esas denetim yaptığını hatırlatan Başkan Sorgun; “Şimdi Anayasa Mahkemesi’nin yaptığı 2. Esas incelemesidir. Sonuç olarak Anayasa Mahkemesi’nin esas denetim yaparak iptal kararı vermesi Anayasa’ya, hukuka ve milli egemenliğe uygun değildir” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin esas denetim yapmasının Anayasa’nın 4. Maddesi’ne da aykırı olduğunu dile getiren Adalet ve Kalkınma Partisi Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun; “Anayasa Mahkemesi, ilk üç maddeye aykırı bulduğu her Anayasa değişiklik kanununu iptal etmeye kalkarsa, TBMM, Anayasa yapamaz hale gelir. Böylece milli egemenlik, seçimle gelen meclis, halk iradesi ve demokrasi kaldırılmış olur. O zaman da demokratik devlet ve hukuk devleti ilkelerinden bahsedemeyiz. O zaman ancak “Yargıçlar Devleti”nden söz etmek gerekir.” dedi.

Ahmet Sorgun, paketin sadece 2 maddeden ibaret olmadığını, dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’nin paketi tamamen iptal etmemesini ve bu kararının 12 Eylül 2010’daki referandumu engellememesi açısından kararın yine de olumlu karşılandığını kaydetti. Vatandaşın da Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını göz önünde bulundurmasını isteyen Sorgun; “12 Eylül, ülkemiz ve halkımız için bir dönüm noktası, önemli bir fırsat. Bu fırsatı en doğru bir şekilde değerlendirmek için herkesi sandığa davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA