• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa değişikliğine evet
24 Temmuz 2010 Cumartesi 16:51

Anayasa değişikliğine evet

Memur-Sen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, 12 Eylülde yapılacak referandumla ilgili, 'Meşruiyet debisi yüksek Anayasa özlemimizi dile getireceğiz ve değişikliğe 'evet' diyeceğiz' dedi.
 Memur-Sen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, 12 Eylülde yapılacak referandumla ilgili, 'Meşruiyet debisi yüksek Anayasa özlemimizi dile getireceğiz ve değişikliğe 'evet' diyeceğiz' dedi.
     Gündoğdu, Memur-Sen Konya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen açık hava toplantısında, Türkiye'nin en önemli sorununun demokratikleşememe olduğunu belirterek, 12 Eylüldeki referandumun ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' sözünü hazmedemeyenlerle, milletin hesaplaşma günü olduğunu söyledi.
     Referandumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gündoğdu, Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesiyle demokratik hayata adım atılacağını savundu.
     Darbe Anayasası ile kurulan YAŞ, YÖK, MGK, HSYK gibi kurumların millet iradesini hiçe sayan icraatlarda bulunduğunu öne süren Gündoğdu, paket sonrası bu sorunların tamamen ortadan kalkmasa bile kalkması yönünde önemli bir adımın atılacağını ifade etti.
     Pakette yer alan ve kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı verilmesini sağlayacak düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gündoğdu, ''Toplu görüşme masasına Türkiye'nin en büyük memur konfederasyonu olarak oturduk ve 'masa değil, yasa sorunlu' dedik. 4688 sayılı yasadaki eksikliğe dikkat çektik'' diye konuştu.
     Özgürlükleri önemsediklerine dikkati çeken Gündoğdu, şunları kaydetti:
     ''Paketi değerlendirdiğimizde, yüzlerce madde var. Bizi iki yönü ilgilendiriyor. Biri, kamu çalışanlarını ricacı konumundan kurtaracak olan toplu sözleşme hakkı. Diğeri de hukukun üstünlüğüne doğru giden yolda yapılacak değişiklikler. Biz bu ülkenin vatandaşıyız. Özgürlükleri önemsiyoruz. Kendimizi 72 milyonun ekmek ve özgürlüğünden sorumlu hissediyoruz. Çünkü biz onlardan biriyiz. Meşruiyet debisi yüksek Anayasa özlemimizi dile getireceğiz ve değişikliğe 'evet' diyeceğiz. Referandumda, 'evet' diyenler, 'hayır' diyenler, çekimser kalanlar ve renksiz olanlar var. Hepsinin gerekçesi anlaşılabilir. Ama renksizleri anlamamız mümkün değil. Herkesi referanduma 'evet' demeye çağırıyoruz. Bir kez daha tekrar ediyorum, 400 bin üyeli Memur-Sen olarak seslerini dile getirdiğimiz milletimiz adına da konuşuyor, 'evet' diyoruz.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA