• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anaokulu öğretmenleri eğitim kalitelerini arttırmalıdır
02 Aralık 2010 Perşembe 22:30

'Anaokulu öğretmenleri eğitim kalitelerini arttırmalıdır'

Okul öncesi eğitime dikkat çekmek amacıyla düzenlenen 2'inci Üniversite Anaokulları Sempozyumu Selçuk Üniversitesi (SÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde başladı.
Okul öncesi eğitime dikkat çekmek amacıyla düzenlenen 2'inci Üniversite Anaokulları Sempozyumu Selçuk Üniversitesi (SÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde başladı.
 
İlki geçtiğimiz yıl Hacettepe Üniversitesi'nde yapılan sempozyumda, okul öncesi eğitim kurumlarında kalite standartları, okul öncesi öğretmeni yetiştiren lisans programlarının önemi, eğitim uygulama modelleri, okul öncesi eğitimde uygulama sorunları ile anaokullarındaki uygulamalar ve araştırma örnekleri konuları ele alınacak.
 
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Kadircan Özkan, anaokulu eğitiminin ülkenin geleceği açısından en önem verilmesi gereken konulardan olduğunu söyledi.
Okul öncesi eğitimin son yıllarda kalite standartlarını yükselttiğine değinen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Genel Müdür Vekili Dr. Selahattin Dikmen, "Üniversiteler anaokullarının gelişmesi açısından çok önemli yerlerdir. Daha iyi bireylerin topluma kazandırılması için anaokul öğretmenlerinin eğitim kalitelerini artırmaları gerekiyor. Burada da başlıca görev üniversitelerindir" dedi.
Protokol konuşmalarının ardından başlanan sempozyumda, MEB Okul Öncesi Eğitimi Emekli Genel Müdürü Remzi İnanlı, 'Okul Öncesi Eğitimin Dünü ve Bugünü' başlıklı konuşmasında, "M.Ö. 400'lü yıllardan beri okul öncesine önem verilir. Türkiye'de ise Anaokulları Nizamnamesi ile tanıştığımız bu eğitim kategorisi son günlerde daha da gelişerek devam ediyor" dedi.
İnanlı, 0-5 yaş grubu çocuklarda eğitimin önemine de dikkat çekerek, "Bu dönem hiç şüphe yok ki, çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden geleceğinin temellerinin atıldığı bir dönemdir. Çocukları iyi alışkanlıklarla ilköğretime hazırlamak, Türkçeyi iyi öğretmek ve kendine güvenen birey haline getirmek için bu dönemi iyi değerlendirmek gerekiyor" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA