• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadoluya Şükran Buluşmaları Festivali başladı
04 Eylül 2011 Pazar 10:27

'Anadolu'ya Şükran Buluşmaları' Festivali başladı

Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde sanatçılar için oluşturulan Sonsuz Şükran köyünde ''Anadolu'ya Şükran Buluşmaları'' Festivali düzenlendi.
Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde sanatçılar için oluşturulan Sonsuz Şükran köyünde ''Anadolu'ya Şükran Buluşmaları'' Festivali düzenlendi.
     Çavuş doğumlu olan ve projenin mimarı yönetmen Mehmet Taşdiken, Çavuş beldesi meydanında başlayan etkinlikte, projenin geçen yıldan çok farklı noktalara geldiğini söyledi.
     Sanatçıların köyde tamamlanan evlere bu yıl yerleşmeye başladığını ifade eden Taşdiken, ''Evlerin içerisinde hayat başladı. Demek ki proje de hayata geçmiş oldu. Bugün 11 haneye yerleşim oldu, insanlar evlerde şu anda yaşamaya başladılar'' dedi.
     Anadolu'nun bugüne kadar hep ihmal edildiğini, küçümsendiğini, çoğu kere de gözlerden uzak kaldığını ifade eden Taşdiken, proje ile binlerce yıllık uygarlıkların ve Selçuklu kültürünün başkenti olan Anadolu topraklarına mütevazi bir katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti.
     Taşdiken, Sonsuz Şükran Köyü'nde Türkiye'nin her alanda çok önemli sanatçılarını görmenin mümkün olabileceğini vurgulayarak, ''Bundan sonra buraya sadece Türkiye'nin değil, dünyanın her tarafından sanatçılar gelecek. Burası artık kültür merkezi olma yolunda önemli bir mesafe almıştır'' diye konuştu.
     Ünlü modacı Cemil İpekçi ise hayallerinden birinin de bir köyde yaşamak olduğunu anlattı.
     Kendisinin bir şehirli olduğunu ancak kökeninin çok karışık olduğunu ifade eden İpekçi, şunları kaydetti:
     ''Ben hem bir Erzincanlı, hem bir Safranbolulu, hem bir Bağdatlı, hem Selanikliyim. Şimdi de Çavuş köylüyüm ve evim bitmiş. İnşallah bundan sonra bu güzel köy meydanında, kendi köy meydanımızda sizlerle beraber olacağız. Ben şöyle bir misyon yüklendim kendi kendime; Mardin'de birinci okulumu açmıştım. Allah'a şükür iyi gidiyor. Bundan 3 hafta önce Bodrum'daki okulumuzu açtık, çok iyi gidiyor. Önümüzdeki ay Kırıkkale'deki okulumuzu açacağız. Burası da belki bir okul değil ama her geldiğimde bu meydanda muhakkak çocuklarla ve hanımlarla çeşitli çalışmalar yapacağımızı ümit ediyorum.''
    
Etkinliğin açılış töreninin ardından sanatçılara ait karma resim ve fotoğraf sergileri gezildi. Festivale katılan sanatçılar daha sonra inşaat çalışmaları devam eden ve sona eren Sonsuz Şükran köyündeki evleri ziyaret etti.
    
Modacı Cemil İpekçi de yapımı tamamlanan kendi evini ziyaret ederken, penceresinden çevredekilere el sallayarak selam verdi.
     Festivalin ilk gününe sinema sanatçıları Bulut Aras, Selçuk Özer, Gaffur Uzuner, Mustafa Uzunyılmaz, modacı Cemil İpekçi, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ahmet Sever, Konya Kültür ve Turizm ve Müdürü Mustafa Çıpan ile sanat ve kültür dünyasından ünlü isimler katıldı.
    
Festival, 17 Eylül'e kadar film gösterimleri, sempozyumlar ve atölye çalışmaları gibi farklı etkinliklerle devam edecek.
 
 
 
 
 
 
 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA