• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadoluya milyar dolarlık proje
09 Temmuz 2012 Pazartesi 15:26

Anadolu'ya milyar dolarlık proje

Sanayi Bakanlığı Zonguldak ve Konyada 31 milyar dolara iki endüstri bölgesi kuracak.
Sanayi Bakanlığı Zonguldak ve Konya’da 31 milyar dolara iki endüstri bölgesi kuracak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Zonguldak ve Konya'da kuracakları iki endüstri bölgesinde 21 milyar dolarlık demir-çelik, çimento ve enerji yatırımı yapılacağını bildirdi. Özellikle 10,4 milyar dolarlık güneş projesi  Türkiye'yi üs haline getirecek. Bugün'de yayınlanan habere göre yeni teşviklerle birlikte yerli ve yabancı yatırımcılardan gelen yatırım taleplerini değerlendiren Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2 büyük endüstri bölgesi kurma kararı aldı. Bakan Nihat Ergün'ün verdiği bilgilere göre bu bölgelerden biri Zonguldak- Filyos'a diğeri Konya-Karapınar'a kurulacak.
 
Demir, çelik ve tersane
 
Yatırımcılar Filyos'ta demir-çelik, çimento, tersane ve enerji santralleri gibi stratejik yatırımlar gerçekleştirecek. Yatırımcıların Filyos limanından da yararlanacağı bölgenin büyüklüğü 400 hektar olacak. Yapılan hesaplamalarda, bölgede ağırlıklı olarak demir-çelik yatırımlarının gerçekleşmesi halinde 10,5 milyar dolarlık özel sektör yatırımı tespiti yapıldı.
 
Enerji İhtisas Bölgesi
 
Karapınar ise Enerji İhtisas Bölgesi olarak çalışacak. Bu bölgede hem güneş enerjisinden elektrik üretilecek hem güneş enerji santralleri için gerekli ekipmanlar üretilecek. Bu sayede halen yurtdışından ithal edilen güneş enerjisi ekipmanları ilk kez Türkiye'de üretilerek hem ithalatın önü kesilecek hem bölge enerji üssüne dönüştürülecek.
 
İlk kez üretim olacak
 
Güneş potansiyelinin çok yüksek olduğu belirlenen bölgede Türkiye'de üretilemeyen PV (Fotovoltaik) paneller, solar kontrol üniteleri, invertörler, şarj regülatörü ve akü gibi diğer yan ekipman ve cihazlar üretilecek. 5 bin 900 hektar alandan kurulacak bölgede 10,4 milyar dolar tutarında yatırım gerçekleşebileceği hesaplandı.
 
Projeler Bakanlar Kurulu'na sunuldu
 
Bakan Ergün, Endüstri Bölgesi Koordinasyon Kurulu'nun belirlediği iki bölgenin endüstri bölgesi ilan edilmesiyle ilgili kararın Başbakanlık'a sunulduğunu bildirdi. Yeni Teşvik Kanunu'ndaki teşvik unsurlarını bu bölgelerdeki yatırımlar için Bakanlar Kurulu kararıyla genişletmeyi düşündüklerini belirten Ergün, "ÇED raporu dâhil diğer tüm ruhsatlar üç ayda alınabilecek. Ayrıca kamulaştırma ve altyapı bedellerini de bakanlığımız bütçesinden karşılamayı düşünüyoruz" dedi.
 
60 bin kişiye istihdam
 
Bakan Nihat Ergün, endüstri bölgelerinde yatırımcıların ileri teknolojiye dayalı üretim gerçekleştirdiklerini, Ar-Ge yatırımlarına ağırlık verdiklerini, dolayısıyla bu bölgelerin ülke sanayisi ve yeni teknolojilerin gelişmesine büyük katkı sağladığını anlattı. Yapılan hesaplamalara göre, söz konusu yatırımlar gerçekleştiğinde 55-60 bin kişiye istihdam sağlanabilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA