• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadolunun En Büyük 500 Şirketi
03 Ekim 2013 Perşembe 17:05

Anadolunun En Büyük 500 Şirketi

Konya Şeker A.Ş., Anadolunun En Büyük 500 Şirketi araştırması sonuçlarına göre, 8inci sırada yer alarak ilk 10 içerisinde zirveye biraz daha yaklaştı.
Şirketlerin 2012 yılı net satış veya cirolarına göre yapılan değerlendirme sonucunda istikrarlı yükselişini sürdüren Konya Şeker Anadolu’nun en büyük 500 şirketi arasında 1 basamak yükselerek 8’inci sırada yer aldı ve ilk 10 içerisinde zirveye biraz daha yaklaştı.
ISO 500, Capital 500, Fortune 500 gibi ekonominin nabzını tutan her araştırmada Konya Şeker’in öne çıktığını hatırlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Ekonomistin üç büyük il dışında Anadolu’nun 78 ilinde gerçekleştirdiği Anadolu 500 araştırmasında Anadolu ekonomisine öncülük eden ilk 10 şirket arasında yer almanın kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu ve kuruma da büyük bir mesuliyet yüklediğini belirtti.
Ekonominin röntgenini çeken bu tür çalışmaların hem ülke ekonomisinin genel yapısını, hem sektör bazlı değişimleri hem de şirketlerin genel ekonomi içerisindeki kendi yerlerini görmeleri açısından önemli olduğunu vurgulayan Konuk, “Konya Şeker’deki hareketlilik bu araştırmaların sonuçlarına yansıdı. Mesela İstanbul Sanayi Odasının araştırmasında 500 büyük sanayi devi arasında Konya Şeker 5 basamak ilerleyerek 44. sıraya yükseldi. Keza Capital 500 ‘de 16 , Fortune 500 de 20 sıra sıçrama yaptığı araştırma sonuçlarına yansıdı. Maliye Bakanlığının açıkladığı ve ülkemizin ilk 100 mükellefini kapsayan iftihar listesinde bir önceki yıla göre 11 basamak ilerleyerek Türkiye’nin en çok kurumlar vergisi ödeyen 60’ıncı şirketi oldu. Bu araştırmalarda öne çıkmak, bu araştırmalara damga vurmak kendiliğinden olmuyor. Böylesine dinamik bir ekonomide basamak atlamak yerinizi korumak için her yıl bir önceki yıla göre daha çok üretmeniz gerekiyor. Konya Şeker bu dinamik ekonomide, yani büyüyen Türkiye ekonomisinde genel ortalamaya göre daha iyi bir performans sergilediği için ilk 10’daki yerini muhafaza etmekle kalmıyor, adım adım yukarıya doğru tırmanıyor. Nitekim ekonomistin yaptığı Anadolu 500 araştırmasında geçen yıla göre Konya Şeker zirveye bir adım daha yaklaştı” dedi.
Bu araştırmaya yansıyan rakamların sadece Konya ve Çumra Şeker Fabrikaları ve bu fabrikalar bünyesinde üretim yapan tesisleri içerdiğini, yeni yatırımların devreye girmesiyle Konya Şeker’in daha üst sıralara yerleşeceğini vurgulayan Konuk, “Bu araştırma Et Süt Entegreyi, Ham Yağ Fabrikasını, Panplast’ı, Çoban Yıldızını kapsamıyor. Sadece bu tesisleri bünyesinde barındıran şirketlerimiz bile bu tesisler tam kapasiteye ulaştığında ilk 10 da, ilk 50 de yer alacak büyüklükte ekonomik değer üretecekler. Yani önümüzdeki yıllarda hem Anadolu 500 de hem de Türkiye ekonomisinin nabzını tutan araştırmalarda Konya Şeker’in kardeş şirketleri olacak” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA