• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadoluda da ilk kez Konya da
18 Kasım 2009 Çarşamba 17:52

Anadoluda' da ilk kez Konya' da

Konya 3. Yan Sanayiler Fuarı KTO - TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezinde bugün açılacak.
TÜYAP Konya Fuarcılık tarafından TİKA Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve KOSGEB’in destekleri alınarak bu yıl ilk kez hazırlanan. KONDÖKÜM 2009 Konya Döküm Teknolojileri, Kalıp, Paslanmaz Çelik ve Metaller Fuarı ile eş zamanlı düzenlenen Konya 3. Yan Sanayiler Fuarı KTO - TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde bugün açılacak. Bu fuarla ilgili dün Dedeman Otel’de bilgilendirme toplantısı yapan TÜYAP Konya Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarın bugüne kadar 2 yılda bir İstanbul’da yapıldığını ancak ilk kez Konya’da açılacağını söyleyerek tüm sanayicilerin bu fuarı takip etmelerini istedi. Toplantıda konuşan TÜYAP Konya Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü şunları söyledi: “2009’un son fuarı olan ve sektörün önemli bir atılıma geçmesini sağlayacağını düşündüğümüz bu fuar sektörde ilk kez Anadolu’da düzenleniyor ve bu nedenle çok önemli. Bunun için ciddi bir katılım söz konusu. Çünkü sektörde ülkemizin yüzde 25’ini Konya teşkil ediyor. Bu fuar geleneksel hale gelecek. Biz TÜYAP olarak bu fuarı önemsiyoruz ve bunun için ciddi çalışmalar yaptık. İlk olması nedeniyle şimdilik 1 salonda açılacak ancak ileriki zamanda bunun artacağını düşünüyoruz.  Fuarımıza döküm sektöründen 60 olmak üzere yan sanayi ile birlikte 100 civarında firma katılıyor.
Ülke genelindeki dökümhanelerin yüzde 25’ini sınırlarında bulunduran, başta yan sanayi ve makine olmak üzere alt yapı hizmetleri ve inşaat sektöründe de döküm yapan  Konyalı dökümcüler  sanayicisinin her geçen yıl kalite ve teknoloji yatırımlarını arttırması sayesinde, ülkemizin döküm ihtiyacının yarısından fazlasını karşılar duruma  gelmiştir. Ülkemizin toplam ihracatı içinde büyük önem taşıyan Konya’da her türlü üretimde ihtiyaç duyulan ürün, teknoloji ve hizmetlerin topluca sergileneceği fuarlar, sektörlerde faaliyet gösteren lider firma ve firma temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilerek, 4 gün boyunca yurt içinden, Ankara, Eskişehir, Bursa, Adapazarı, Kayseri, Gaziantep, Antalya, Niğde, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Malatya, Manisa, Isparta ve Burdur başta olmak üzere Anadolu’nun dört bir yanından gelecek heyetlerin yanı sıra, yurtdışından da İran, Suriye, Irak ve Türki Cumhuriyetlerden gelecek profesyonel ziyaretçilere ev sahipliği yaparak, sektöre büyük moral verecektir” dedi. 2009 hakkında da kısa bir değerlendirme yapan Ersözlü, “Yoğun bir yıl oldu. Krize rağmen hedeflerimizin seviyesine yaklaştık diyebiliriz. Böylesi bir durumda esnafımıza olumlu katkılarda bulunduk” diyerek 2010 yılının Mart ayında yapılacak olan Tarım fuarı ile başlayacağını hatırlattı. 
Fuarlar, bugünden başlamak üzere 20 -21 Kasım 2009 tarihleri arasında 11.00 - 19.00, 22 Kasım 2009 günü ise 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA