• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadolu Odaları Eğitim Semineri yapıldı
12 Ekim 2012 Cuma 14:40

Anadolu Odaları Eğitim Semineri yapıldı

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası tarafından düzenlenen, 12. Anadolu Odaları Eğitim Semineri yapıldı.
Konya SMMM Odası’nın geleneksel hale getirdiği Anadolu Odaları Eğitim Semineri’nin 12’ncisi Antalya Belek’te yapıldı. Türkiye’nin birçok kentinden meslek odası başkanları ve mensuplarının katıldığı seminerin açılışında konuşan Konya SMMM Odası Başkanı İsmail Turan, bu seminerin öncelik verdikleri eğitim programlarından birisi olduğunu söyledi. Turan, “Türkiye genelinden katılan meslektaşlarımız güncel konularda bilgilendirilirken, sosyal imkanların en iyi şekilde değerlendirildiği seminerlerimiz gelecekte de aralıksız devam edecektir. Seminerimiz mesleki alanda bir marka haline gelmiştir” dedi.
Odalarında gerçekleşen ‘Bağımsız Denetim’ eğitimlerine meslektaşlarının büyük bir bölümünün katıldığını hatırlatan Turan, bu süreçte alanında uzman kişilerin verdiği eğitimlerin yeterli olduğu ve ikinci bir eğitime gerek olmadığını düşündüklerini söyledi.
“NOTALAR AYKIRI SES ÇIKARIYOR”
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odası (TÜRMOB) Başkanı Nail Sanlı da konuşmasında, yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) yapılan bazı değişiklikleri eleştirdi. Sanlı, “Zamanında bir oya gibi, bir nakış gibi işlenmiş TTK’nın ana felsefesi bozulmuştur. Bir şarkının bestesindeki notalar aykırı sesler çıkarmaya başlamıştır. Ve orkestra şefi artık orkestrayı kontrol edemiyor ve bu şekilde besteyi icra etmek zorunda kalmıştır. Biran önce bu konuda söz sahibi olan yetkili kurumlarımız TTK’yı 6102 sayılı kanun esaslarına göre, uygun şekilde geriye dönmesi için hepimiz üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekiyor” dedi.
TÜRMOB Başkanı Sanlı’nın eleştirilerine cevabı Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Kurul Başkanı Seyit Ahmet Baş verdi. Yeni TTK’nın tam anlamıyla yürürlüğe girebilmesi için süre isteyen Baş, “Ancak gelinen noktada görüldü ki, orkestra hazırlanmış görüntü tamam ama ses yok. Ses neden yok, bir kısım müzisyenler hazır değil, notaları çalışmamışlar. Bu geçiş sürecinde notalar güzel çalışılsın, ahenkli bir müzik eseri ortaya konulabilsin düşüncesiyle kanun koyucu düzenlemeleri yapıyor” diye konuştu.
SGK Başkanı Fatih Acar ise 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun bir reform olduğunu belirterek, 3 milyona yakın aktif sigortalının sisteme kayıt edildiğini söyledi. Acar, “Reform yapıldığı dönemde 15 milyon 200 bin olan aktif sigortalı sayısı ilk defa 18 milyon rakamını aşarak 18 milyon 500 binlere ulaştı. 3 milyona yakın aktif sigortalı kaydettik ve prim gelirlerimizin giderlerimizi karşılama oranı yüzde 52’lerden yüzde 58’lere çıktı. Bunlar son derece önemli sonuçlardır. Biz reform yapıldıktan sonra bu göstergeleri izliyoruz. SGK açıklarını azalarak da olsa net bir şekilde görebiliyoruz” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından seminere katılan meslek temsilcilerine günün anısına plaket verildi. Seminerin ilk gününde Prof. Dr. Nejat Bozkurt, “Yeni TTK’da Bağımsız Denetim”, Prof. Dr. Cemal İbiş, “Yeni TTK’da Finansal Raporlama” konularını anlattı. Seminerin ikinci gününe katılan Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli selamlama konuşmasında, sosyal ve ekonomik kalkınmada artık stratejiyi iş adamlarının belirleyeceğini ifade etti. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ise, iş adamları ve mali müşavirlerin ülke ekonomisinin en önemli ortakları olduğunu dile getirerek, “Problemlerin çözümünde birlikte hareket etmek zorundayız. Bizler ticaret yapacağız, sizler bizim hesaplarımızı kontrol edeceksiniz. Bir ricamız da küçük işletmelerle ilgili. Küçük işletmeleri kayıt içine alırken onlara danışmanlık hizmeti vermenizi de sizlerden istiyoruz” şeklinde konuştu.
Seminer İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel’in “Yeni TTK Uygulamalarına Genel Bakış” ve Yrd. Doç. Dr. Halil Ali Dural’ın “Yeni TTK’da A.Ş. ve LTD. Şirketlerin yapması gereken esas sözleşme değişiklikleri” konulu sunumlarıyla tamamlandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA