• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadolu Müzeleri Berlinde buluşuyor
02 Şubat 2012 Perşembe 15:41

Anadolu Müzeleri Berlin'de buluşuyor

Konya Müze Müdürlüğü koordinötürlüğü'nde Türkiye ve Almanya'dan bazı müzelerin proje ortağı olduğu, "Anadolu Müzeleri Berlin'de Buluşuyor" projesi düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.
Konya Müze Müdürlüğü koordinötürlüğü'nde Türkiye ve Almanya'dan bazı müzelerin proje ortağı olduğu, "Anadolu Müzeleri Berlin'de Buluşuyor" projesi düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Konya Mevlana Müzesi'nde düzenlenen "Anadolu Müzeleri Berlin'de Buluşuyor" projesinin tanıtımına Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Proje Sorumlusu Deniz Yalçınkaya ve Almanya Pergamon Müzesi'nin proje yetkilileri katıldı.

Toplantıda konuşan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, "Avrupa Birliği ve Türkiye arasında kültürel etkileşimi arttırmayı amaçlayan kültürler arası diyalog hibe programı müzeler bileşenine Konya Müzeler Müdürlüğü adına hazırladığımız proje ile katıldık. Bu bileşen için Avrupa Birliği ülkelerinden 300 proje sunuldu, 27 tanesi kabul oldu. Kabul olan projelerden bir tanesi de bizimkiydi. Konya Müze Müdürlüğü koordinatörlüğünde sunulan projeye Türkiye'den Afyon ve Akşehir Müze Müdürlüğü ile Almanya'dan Pergamon Müzesi proje ortağı olarak yer aldı" dedi.
12 ay süreyle devam edecek projeyle ilgili bilgi veren Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Proje Sorumlusu Deniz Yalçınkaya'da, "Konya'da tarihi ve kültürel değerlerin önemli derecede çok olması nedeniyle çalışma yaptık. Konya'da en çok bilinen ve ziyaret edilen müze Mevlana Müzesi'dir. Konya'da diğer müzelerde de dünya tarihine ait bir çok eser var, dünyayı ilgilendiren kazı çalışmaları var. Buna dikkat çekmek için böyle bir projeyi hazırladık. Almanya'daki müzelerden gelen arkadaşlarımız seçtiğimiz müzelerde inceleme yapacaklar. Bizde Almanya'ya giderek Almanya'daki müzelerle ilgili inceleme yapacağız. Gönüllü gruplara müzecilikle ilgili eğitimler vereceğiz. Almanya ile kardeşlik anlaşması yaparak sürekli ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

Almanya'nın Pergoman Müzesi'nden gelen 4 kişilik heyette Konya ve müzelerle ilgili bilgiler aldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA