• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadolu kadınlarından büyük tepki
16 Şubat 2015 Pazartesi 18:01

Anadolu kadınlarından büyük tepki

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Anadolu Kadınları Yardımlaşma Derneği Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesini protesto etti.

Merkezi olan Konya’nın Beyşehir ilçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Bernan Kendir, Tarsus’ta yaşanan ve üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesi olayını kadın dernekleri olarak şiddetle kınadıklarını belirtti. Türkiye’de ağır ve sert gibi karşılansa da bu konuda köklü çözümler getirilmesi gerektiğini vurgulayan Kendir, kendi görüşünün bu tür olaylarda idam cezasının yeniden getirilmesini olduğunu, tüm bölgede yaşayan kadınların da kendisi gibi düşündüğünü söyledi.


Üniversite öğrencilerinin Türkiye’nin birçok yerinde yaşanan bu tür olayların ardından artık sokağa çıkmaktan korkar hale geldiğini savunan Kendir, şiddet ve bu tür olaylar yaşayan birçok kadının da yaşadığı olayı anlatmaya, dile getirmeye utanıp çekindiğini ifade etti. Kendir, “Kadın, artık kendine yapılan şiddetten utanır hale geldi. Söylenemiyor, dile getirilemiyor, ancak bu tür olaylar yaşandığında bizler bunu dile getirebiliyoruz. Hükümetimizden bu olaylar karşısında daha köklü bir çözüm getirmesini bekliyoruz. Ben idam cezasını bir anne olarak canı gönülden istiyorum, bölgemizdeki kadınlar da bunu canı gönülden istediklerini biliyorum. Çünkü, bana söylüyorlar ama dile getirmemiz ancak bu şekilde olabiliyor” dedi.


Gerek ev, gerekse dernek toplantılarında bu tür yaşanan hadiselerin gündemlerinden hiç düşmediğini de aktaran Kendir, “Kadın dernekleri olarak, kadın olarak, bir anne olarak bizler de çocuklarımızı üniversitede okutuyoruz, kızlarımızı gönderiyoruz. Bilhassa bu tür olaylar onların başına geliyor. Yaşanan bu tür olaylar gizli intiharlara da sebep oluyor. Söyleyemedikleri, anlatamadıkları için sonunda intihar ediyorlar, namus davası gibi görüyorlar. Buradan tüm kadınlar adına sesleniyorum, bu duruma köklü bir çözüm bulunmasını istiyorum” dedi.


Anadolu Kadınları Yardımlaşma Derneği Başkanı Bernan Kendir, bu tür vahşi cinayetlerin önlenmesi için idamın da arasında olduğu yeni kanunlar çıkarılmasını istediklerini belirtirken, "Tarsus'ta meydana gelen hunharca ve haince saldırı sonucu hayatını kaybeden kızımız Özgecan Aslan'ın katledilmesi bütün milletimizi olduğu gibi, bir ana, bir kadın ve Anadolu Kadınları Yardımlaşma Derneği olarak bizleri de derin üzüntü ve kedere boğmuştur" diye konuştu.


AYDER olarak temennilerinin katillerin bir an evvel hak ettikleri cezaya çarptırılması olduğunu dile getiren Kendir, "Bu elim ve vahşi olayı, lanetle ve nefretle kınıyoruz" ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA