• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadolu ekonomisinin nabzı Karaman’da atacak
13 Ekim 2015 Salı 16:03

Anadolu ekonomisinin nabzı Karaman’da atacak

Yüzyıllardır Anadolu’yu güneye bağlayan ticaret yollarına geçit veren, bu nedenle uygarlık tarihi insanlık tarihiyle birlikte yazılan Karaman, iç ve dış pazarlardaki payını büyütecek yeni bir sanayileşme hamlesine hazırlanıyor.

16 Ekim Cuma günü düzenlenecek Karaman Serbest Bölge Çalıştayı ve Ekonomik Vizyon Toplantısı’nda, Karaman’a kurulacak Serbest Bölge ile ‘Gıda Vadisi’ ve ‘Marka Birliği’ konuları tartışılacak. Hedef; üretim hacmini katlayacak nitelikli bir sıçramayla Karaman’ın ihracatının katlanması…

Kuzey sınırları Konya ile boydan boya çevrelenen, Batı’da Antalya’ya, Güney’de ve Doğu’da ise Mersin’e yaslanan Karaman, 16 Ekim 2015 Cuma günü önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk’un fikir babası olduğu Karaman Serbest Bölge Çalıştayı ve Ekonomik Vizyon Toplantısı, Karaman Valiliği, Karaman Belediye Başkanlığı ve Mevlana Kalkınma Ajansı Başkanlığı (MEVKA)’nın işbirliğiyle hayata geçiriliyor.

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin himayesinde yürütülen çalıştayda Karaman’ın ve Türkiye’nin ekonomisini etkileyecek ‘Karaman Serbest Bölgesi’ fikri, ‘Marka Birliği’ ve ‘Gıda Vadisi’ konu başlıkları Türkiye’den ve yurtdışından başarılı örneklerle ele alınacak. Tarıma dayalı sanayide hem iç hem dış pazarlarda etkin bir konuma gelmeyi hedefleyen Karaman’ın, altyapı anlamında güçlü olduğu gıda sektöründe nitelikli sıçrama gerçekleştirmesi için atılacak adımlar ve yol haritası belirlenecek. Şehrin üretim hacmini katlayacak üretim potansiyeline yeni bakış açıları kazandırmayı amaçlayan toplantı, alanlarında uzman konuşmacılar ve sanayicilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

80’li yıllarda başlayan yatırımlarla 90’lı yıllarda bisküvi, kek, gofret gibi atıştırmalık sektöründe büyük bir atılım gerçekleştiren Karaman, gıda sanayinde ikinci bir sıçramayı gerçekleştirmek amacıyla gıda vadisi, serbest bölge ve markalaşmayı da içeren entergre bir proje çerçevesinde yapılacakları adım adım belirlemek için harekete geçiyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Temmuz ayında Karaman’a gerçekleştirdiği resmi ziyarette Karaman Milletvekili Recep Konuk’un markalaşma ve gıda vadisi projelerini gündeme getirmesi ve Zeybekci’nin de bu projeleri Serbest Bölge ile taçlandırma önerisi ile hazırlıkları başlayan Çalıştay öncesinde Karaman’da Sanayi ve Ticaret Odası ile birlikte bir dizi hazırlık toplantısı yapıldı. Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip limanının bulunduğu Mersin’e iki saatlik mesafede olan ve çevre illerle limana duble yollarla bağlanan Karaman’ın lojistik imkanlarını güçlendirecek liman ile bağlantılı ve yük taşımacılığına da uygun demiryolu projelerinde de son aşamaya geldi. Güçlenen ulaşım ağıyla iç ve dış pazarlara erişimi kolaylaşan Karaman bu güçlenen altyapıyı değerlendirerek ikinci bir ekonomik sıçramaya imza atmayı amaçlıyor. Bu sürecin sağlıklı ilerleye bilmesi ve sonuca ulaşılabilmesi için de şehrin siyasetçisi, bürokratı, işadamı, üniversitesi, STK’ları ile birlikte oluşturulacak proje sürecinde çalıştay ilk adım olarak görülüyor.

Dünya’daki başarılı örneklerin anlatılacağı çalıştayda, Serbest Bölgeler Genel Müdürü Uğur Öztürk Serbest Bölge sistemini ve Karaman için alternatifleri değerlendiriken, Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi Yürürtme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ile Mersin Serbest Müdürü Ebvar Mum uygulamadaki deneyimlerini paylaşacaklar. Çalıştayın bir diğer oturumunda ise Eurosis Consulting İtalya Türkiye Ülke Müdürü Giuseppe Reggia küresel rekabette yeni trend ‘Marka Birlikleri’ni, Il Biologica İşbirliği Organizasyonu Pazarlama Başkanı Devide Pierloni İtalya’daki marka birliği başarı hikayesini ve Prof. Dr. Johan Wissema da gıda vadisi organizasyonun en başarılı örneklerden Hollanda Wageningen Gıda Vadisi’ni anlatacaklar.

Çalıştay’dan çıkan sonuç, ayrıca raporlanacak ve Karaman ekonomisine yeni bir dinamizm katacak yol haritası belirlenecek. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA